Kazakistan Cumhurbaşkanı  Kasım Cömert Tokayev'in verdiği talimata göre önümüzdeki 5 yıl içinde Kazakistan'da toplam en az 90 bin öğrenci kapasiteli yurtlar inşa edilecek.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kazinform muhabirine Milli Güvenlik Konseyi'nin 3. oturumu hakkında bilgi verdi. “Çift diploma programları, öğrencilerin iç ve dış akademik hareketliliğinin çeşitli biçimleri ile yüksek öğretim kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Kazakistan üniversiteleri temelinde önde gelen yabancı üniversitelerin kampüslerinin açılması gerekmektedir. 10 üniversitedeki öğrenciler için akademik öncelikler olarak adlandırılan güvenli ve konforlu merkezler inşa etmek gerekiyor ”dedi.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, önümüzdeki 5 yıl içinde en az 90 bin öğrenci kapasitesine sahip yurtlar  inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Kasım Cömert Tokayev, "Yurt çok önemli ve hayati bir konudur." dedi.

Tokayev, açıklamasında Kazak dilinin öğretilmesinin önemini de vurguladı: "Başka bir güncel konu. Devlet dilini öğretmenin etkinliğini artırmamız gerekiyor. Avrupa ülkelerinin bu konudaki deneyimlerine dikkat etmek gerekir. Dil öğretimi sürecinde, eğitim kurumlarındaki gençlere daha fazla dikkat ederler. Bu nedenle, Dil Komitesi 2021 yılında Eğitim ve Bilim Bakanlığına devredilmelidir. Bu, potansiyelimizi Kazakça dilinin öğretimi ve öğretimi yöntemlerinin geliştirilmesine konsantre etmemizi sağlayacaktır. Bu adım aynı zamanda mevcut müfredatın etkinliğini analiz etmek ve izlemek için bir sistemin oluşturulmasına katkıda bulunacaktır."

Tokayev, gençlerin kırsal kesimlerde çalışmak istememesinin köylerde eğitimin kalitesini düşürdüğünü dile getirdi: ""Diploma ile - köye" programını benimsemiş olsak da, gençler köye gitmiyor. Şimdi köylerde bir öğretmen üç veya dört ders veriyor. Farklı yaştaki çocuklar bir derste birlikte ders görmek zorunda kalıyor. Kırsal kesimdeki öğretmenlerin ücretlendirme sisteminde bu husus dikkate alınmamış. Bu sebeple, bu durum yavaş yavaş düzeltilmelidir. Yatılı okulların çalışmalarını daha da geliştireceğiz. Bu çok önemli." dedi.

Kaynak: KazInform