Bilindiği gibi, 18-24 Mayıs 2020 tarihlerinde Milletlerarası Türk Kültür ve Miras Vakfı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi arasındaki ortak işbirliği çerçevesinde "Türk Dünyası Müzeler Haftası" düzenlendi. Bu programın amacı, öğrencileri COVID-19 salgını ile bağlantılı ülkelerde oluşturulan karantina rejiminde Türk dünyasıyla tanıştırmak, gençleri Türk ülkelerinin tarihini, kültürünü ve sanatını daha derinlemesine incelemekti.

[caption id="attachment_4518" align="aligncenter" width="300"] Özbekistan Devlet Tarih Müzesi'nden bir bölüm[/caption]

24 Mayıs 2020'de  "Türk Dünyası Müzesi Haftası" nın kapanış töreni de sanal ortamda düzenlendi. Törene, Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, Cumhuriyetçi Çocuk ve Gençlik Gelişimi Merkezi Müdürü Firuza Sultanzade, projeye katılan Türkçe konuşan ülkelerin müze başkanları ve birçok okul katıldı.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva konuşmasında projenin tüm katılımcılarına teşekkür etti ve bu gezilerin Türk dünyasının tarihi ve kültürü ile sanal bir bağlantı kurmasına ve Türk halklarının ulusal ve manevi değerleriyle tanışmasına izin verdiğini kaydetti. Gelecekte bu projenin geleneksel hale geleceğini ve Türk dünyasının dört bir yanından gelen öğrencileri kapsayacağını ümit etti.

Cumhuriyet Çocuk ve Gençlik Geliştirme Merkezi Müdürü Firuza Sultanzade ise proje sırasında Türk dünyasının katılımcı müzeleriyle yakın işbirliğinin kurulduğunu ve çevrimiçi platformda düzenlenen programın katılımcı ve müze sayısını artırmayı amaçladığını kaydetti. Daha sonra projenin kazanımlarını belirlemek için bir yarışma başlatıldığını açıkladı.

Törende, öğrenciler çeşitli müzeler hakkında videolar gösterdiler, Türk ülkelerinin müzeleri tarafından sergilenen tarihi ve kültürel eserler hakkında en iyi bilgi sahiplerini belirlemek için bir yarışma düzenlediler. En aktif katılımcılara Milletlerarası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı'ndan sertifikalar ve hediyeler ile Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi'nden diplomalar verildi.

Projenin, üye ülkelerin müzelerini ve Milletlerarası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı'nın gözlemcilerini hedeflediği belirtildi. 18 Mayıs Azerbaycan Ulusal Halı Müzesi, 19 Mayıs Kazakistan Ulusal Müzesi, 20 Mayıs Gapar Aitiyev, 21 Mayıs Türkiye Troya Müzesi, 22 Mayıs Özbekistan Devlet Tarih Müzesi ve 23 Mayıs'ta da Macaristan Milli Müzesi'ne sanal geziler düzenlendi.

Sosyal ağda canlı olarak yayınlanan müze haftasına yapılan toplam ziyaret sayısı haftada yaklaşık 5.000 kişi oldu.