Libya'da Kaddafi'nin Fransa'nın öncülük ettiği NATO güçleri tarafından ortadan kaldırılmasının peşinden istikrar bir türlü gelmiyor. Demokrasi vaadiyle kurulu düzenin bozulduğu ülkede iki güç ortaya çıktı:

  1. Birleşmiş Milletler'in tanıdığı ve Türkiye'nin de desteklediği Sarrac hükumeti.
  2. Sovyetler Birliği'nde askeri eğitim alarak Libya silahlı kuvvetleri'ne katılmış; 1969'da Kral İdris'in Muammer Kaddafi tarafından devrilmesinde görev almış; 1986 yılında Fransa'nın desteklediği Çad kuvvetlerine yenilip ve 300 askeri ile esir olunca Muammer Kaddafi tarafından hain ilan edilen, ABD'ye kaçtıktan sonra tutuklandıysa da 1990 yılında CIA ile anlaşma yaparak serbest kalan, 2011 yılında Kaddafi karşıtı gösterilerin artması ile birlikte Libya'ya geri dönen, Rusya'nın desteklediği Hafter milisleri.

[caption id="attachment_4552" align="alignnone" width="300"] 10 Mayıs 2020 tarihinde Libya'da durum.[/caption]

 

[caption id="attachment_4550" align="aligncenter" width="634"] 20 Mayıs 2020 tarihinde Libya'da durum.[/caption]

Bayram öncesi bazı Kaddafi yanlısı gruplar birlikte hareket ettikleri Hafter'i terk etmişlerdi. Libya'nın devrik lideri Kaddafi yanlısı "Cemahiriye" televizyonu, gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter ile iş birliğini sonlandırmanın işaretlerini vererek, Hafter'i "dış güçlerin planlarını Libya'da uygulayan birisi" olmakla suçladı.

Libya'da Hafter milisleri, Ramazan Bayramı sabahında başkent Trablus'taki Mitiga Havalimanı'na roketli saldırı düzenledi.

Hafter'in kiraladığı paralı askerlerden 20 kişi anlaşmazlık üzerine Malta'ya gitti. Paralı askerlere 80 milyon dolar ödendiği iddia ediliyor.

Rus Wagner güvenlik şirketini paralı askerleri cepheden ayrıldı. Ancak yer mi değiştirdiler yoksa Libya'dan ayrıldılar mı bilmiyoruz.

Rusya'nın Libya'ya savaş uçakları ve askeri nakliye uçakları gönderdiği bildiriliyor. Daha önce Rusya'nın Suriye'deki üslerinden MIG-29 uçaklarının gönderildiğini biliniyor. Bu uçakların Hafter'a destek olmak üzere mi yoksa Rus Wagner'ın paralı askerlerini tahliye için mi gönderildiği tam olarak açıklığı kavuşmadı. Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter saflarındaki Rus güvenlik şirketi Wagner'e mensup başkentten çekilen paralı askerleri tahliye etmek için Beni Velid kenti havalimanına son 24 saatte 15 askeri kargo uçağının indiğini bildirdi. Ordu Sözcüsü, gün içinde yaptığı açıklamada, 1500-1600 kadar paralı askerin çekildiğini gözlemlediklerini duyurmuştu. Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Moskova'nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, BM raporlarına göre yaklaşık binden fazla paralı askeriyle Trablus'un sıcak cephe hatlarında Hafter için savaşıyordu.

[caption id="attachment_4544" align="aligncenter" width="457"] Libya'da Rus uçakları.[/caption]

Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı. Hafter milislerini 18 Mayıs'ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki bazı yerleri Hafter'a bağlı güçlerden temizliyor.

Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmak üzere çekilmeye zorladı. Ordu birlikleri, bugün başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milisler kurtarmayı başardı.

Sarrac hükumeti, kritik noktaları Hafter milislerinden geri almış ve El-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağlamıştı. Hafter milislerinin başkentin güneyindeki geri çekildiği cephelerde yerleşim bölgelerine çok sayıda mayın yerleştirdikleri ortaya çıkmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin güneye doğru çekilirken geride bıraktıkları yerleri mayınla tuzaklamasını kınadı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, Libya Milli Mutabakat Hükümeti  güçlerinin, Hafter'a bağlı güçler karşısında kazandığı zaferlerin diktatörlüğe karşı kazanılmış zaferler olduğunu belirtti. "Libya topraklarında kazanılan zaferler, diktatörlük ve zulme karşı inkılabın zaferleridir. Bu zaferler, batıl ne kadar saldırgan olursa olsun halkların galip geleceği umudunu yeşertmektedir" ifadesini kullanan Karadaği, bölgede yaşanan çatışmaların halkların özgürlük ve onurlu yaşam için gösterdiği iradeyle diktatörlük arasında süregelen bir mücadele olduğunu vurguladı. Birliği eski başkanının İhvan-ı Müslimin mensuplarından olduğu ve Libya İç Savaşı sırasında, Muammer Kaddafi'nin öldürülmesi için fetva verdiği, Libyalı büyükelçileri de Kaddafi rejimiyle bağlarını kopartmaya davet ettiği biliniyor.