Tacikistan'dan meslektaşlarına koronavirüsle mücadelede yardımcı olan  Özbek doktorlardan sekiz kişilik bir grubun evlerine döndüğü bildirildi .

Grup adına konuşan bir doktor, “Ziyaretimiz sırasında uzmanlarımız, Tacik doktorları için, enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla Özbekistan'da alınan tedbirler hakkında ayrıntılı bilgi verdikleri bir dizi konferans düzenlediler. Ayrıca, hastaların etkili tedavisi, kişisel koruyucu ekipmanların doğru kullanımı, hijyen ve dezenfeksiyon tedbirlerinin hastanelerde uygulanmasını anlattılar”dedi.

Resüsitasyon (solunumu veya kan dolaşımı durmuş bir kişiye dışarıdan yapılan destekleyici müdahaleler) anesteziyologları, göğüs hastalıkları uzmanları, epidemiyologlar (toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen uzmanlar), bulaşıcı hastalık uzmanları ve virologlar dahil olmak üzere uzmanlarımız, Tacik meslektaşları ile işbirliği içinde, korona virüsü enfeksiyonuna karşı alınacak tedbirleri belirlemek üzere bir dizi öneri geliştirdiler.

Grup özellikle, Tacikistan Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yaparak ülkede korona virüsü enfeksiyonu durumunu incelemek, ek tedbirler planlamak ve ciddi durumdaki hastalara nitelikli tıbbi bakım sağlamak için bir grup uzmandan oluşturulmuştur.