Azerbaycan'da yayımlanan 525. Gazete'nin haberine göre Rusya Sağlık Bakanlığı NFGamalei'nin adını taşıyan Milli Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi çalışanları, COVID-19 virüsüne karşı bir vektör aşısını test etti.

[caption id="attachment_3673" align="aligncenter" width="300"] (Resim temsilidir.)[/caption]

AZERTAC bildirdiğine göre açıklama, merkez müdürü,  akademisyen Alexander Ginzburg'dan geldi.  Ginzburg, deneyin başarılı olduğunu söyledi. Ona göre herhangi bir yan etki tespit edilmedi. Akademisyen, kendilerini aşılayan meslektaşlarının adlarını belirtmedi. İlk araştırmanın organizatörleri ve teknoloji uzmanları da dahil olmak üzere merkezin çalışanları olduklarını söyledi. Ginzburg, SARS-CoV-2 koronavirüs genini içeren bir adenovirüsün DNA'sına dayanan umut verici vektör bazlı bir aşı üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Rusya Federasyonu İnsan Refahının Korunması ve Denetlenmesi Servisi (Rospotrebnadzor) başkanı Anna Popova, hemen yüksek dozda aşı üretmenin mümkün olmasa da risk altındaki kişilere korona virüsü aşısının verileceğini söyledi. Rusya Sağlık Bakanlığından Mikhail Muraşko, korona virüsü aşısı için yapılan testlerin ilk sonuçlarının Temmuz ayı sonunda alınabileceğini, aşı geliştirme çalışmalarında birkaç firmanın  yer aldığını söyledi.