Rusya Federasyonuna bağlı Çeçenistan'ın Başkanı Ramzan Kadırov'da korona virüsü enfeksiyonundan şüpheleniliyor. Kadırov, 20 Mayıs'ta Moskova'daki bir hastaneye götürüldü.

Kadırov'un hastalığın ilk semptomlarından birkaç gün önce şikayet etmeye başladığı bildirildi, ancak başlangıçta bu semptomlar akut solunum yolu viral enfeksiyonunun belirtileri olarak kaydedildi. Daha sonra durumu hızla kötüleşmeye başladı ve doktorlar Moskova'daki bir hastaneye gitmesini tavsiye etti.

Tıbbi raporlara göre, Kadırov'a akciğer hasarı teşhisi konulurken,  şu anda COVID-19'dan da şüpheleniliyor.

Rusya hükumetinin dört üyesi ve cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dmitry Peskov da koronavirüsü kapmıştı . Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin, ilk korona virüsü salgınını 30 Nisan'da  ilan etmişti.  1 Mayıs günü, Rusya İnşaat Bakanı Vladimir Yakushev, yardımcısı Dmitry Volkov  ve 6 Mayıs günü de Rusya Kültür Bakanı Olga Lyubimova'ya korona virüsü enfeksiyonu teşhisi kondu.

Rusya Federasyonu’nuna bağlı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadırov, 13 Ocak 2020'de de “geçici bir süre için görevi bıraktığını” açıklamıştı. Kadırov’un, yetkisini geçici olarak Başbakan Müslim Huçiyev’e devrettiği öğrenilmişti.

Kadirov’un, geçen yıl da geçici iş göremezliği nedeniyle iki kez yetkisini Huçiyev’e devretmişti.

Ramzan Kadirov’un babası Çeçen direnişinin hile ve zorbalıkla bastırılmasından sonra Çeçenistan cumhurbaşkanı olmuş, bir suikast sonucu öldürülmüştü.

Kaynak: daryo.uz