Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Herat ve Nimruz şehirlerinde Ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi 750 aileye yardım kolisi dağıtıldı.

Toplam 40 tondan oluşan 750 adet yardım kolisi, Herat ili ve bazı ilçeleri ile Nimruz İli’ndeki ihtiyaç sahibi ailelerin yanı sıra yetimhane, öğrenci yurdu, görme engelliler derneği gibi çeşitli kurum ve kuruluşlara ulaştırıldı.

Yardım dağıtımı dolayısı açıklama yapan TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar, her yıl Ramazan ayında bütün dünyada geleneksel olarak gerçekleştirilen gıda dağıtımının bu yıl her zamankinden daha büyük bir âciliyet ve önem kazandığını belirtti. Türkiye ve Afganistan arasındaki derin tarihî ve manevî bağlara değinen Çınar, TİKA’nın iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin güçlenmesine yönelik çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Gıdada büyük ölçüde dışa bağımlı olan Afganistan’da Korona virüsü nedeniyle çoğu işsiz kalan, günlük işler yaparak geçimini sağlayan düşük gelirli halk, gıda fiyatlarının da artması ve gıda teminindeki zorluklar nedeniyle oldukça zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor.

Kaynak: TİKA