Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Erkin Asrandiyev, “Kırgızistan hükumeti doğal gaz satış fiyatını düşürmek için Rus tarafı ile görüşmelerde bulunuyor.” dedi. Kırgızistan Başbakanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Asrandiyev, hükümetin gaz fiyatlarını düşürmek için Rusya tarafıyla görüşmeler yaptığını söyledi.

Asrandiyev, “Günümüzde, Kovid-19 salgını ile ilişkili küresel ekonomik krizin ekonomimiz üzerinde önemli bir etkisi olmuştur. Bununla birlikte, dolar karşısında Ulusal Para birimi oranı da düştü. Bütün bunlar ekonomik faaliyetlerin çoğunun askıya alınmasına yol açtı. Nüfusun satın alma gücü de azaldı. Bu nedenle, doğal gazın satış fiyatını düşürmek ve milli para birimleriyle alışverişe geçmek için Rusya ile aktif olarak müzakerede bulunuyoruz. Bizim için bu konu çok hassas.” diye konuştu.

Erkin Asrandiyev, bugün doğalgaz fiyatlarının düzenlenmesinin Rusya ile ikili bir anlaşmaya dayandığını hatırlatarak, “Avrasya Ekonomik Birliği Antlaşması uyarınca, 2025 yılına kadar bir ortak gaz piyasasının oluşturulması planlanmaktadır. Şimdi Kırgızistan, doğalgazın taşınması, dağıtımı ve satışı alanında işbirliği konusunda Kırgızistan Cumhuriyeti ve Rusya hükumetleri arasındaki anlaşmaya göre gaz satın alıyor.” ifadesini kullandı.

Günümüzde, AEB’nin 2025 yılına kadar stratejik yönleri hakkında bir belgenin geliştirilmesi tamamlanmakta olup, bu çerçevede gaz taşımacılığı için bir tarife konusu da bulunmaktadır. Bu arada, devlet başkanları 19 Mayıs'ta, Kırgız Cumhuriyeti'nin menşe ülkeden bağımsız olarak gaz taşımacılığı için tarifeler koymaya yönelik ayrımcı olmayan yaklaşımları savunduğu Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi toplantısında görüştüler.