Ermenistan işgali altında olan Karabağ'da seçim yapılmasına Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu ve burada düzenlenen seçimlerin uluslararası hukuka aykırılığı ifade edildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'nın Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgelerinde saldırgan Ermenistan tarafından düzenlenen "yemin" hakkındaki yorumu hakkında yorum yaptı.

APA, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Leyla Abdullayeva'nın, Ermeni Dışişleri Bakanlığı'nın Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgelerinde "yemin" gösterisine çağrısının bir "demokratik süreç" olduğunu, bu saldırgan ülkenin özünü ve aynı zamanda demokrasi kavramını gösterdiğini söyledi. uzakta olduğunu belirtir.

"Başka bir devletin uluslararası alanda tanınan topraklarını işgal etmek, halkını etnik temizliğe tabi tutmak ve insan haklarını şiddetle ihlal etmek, demokrasi değil, modern uluslararası hukuk dilinde saldırganlık olarak adlandırılıyor.

Ermeni Dışişleri Bakanlığı tarafından atıfta bulunulan "insanlar" terimi için birincisi, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenilerin halk değil, bu bölgede yaşayan Ermeni cemaatidir. İkincisi, halkların kendi kaderini tayin etme ilkesinden bahsetmek için, Ermeni Dışişleri Bakanlığı öncelikle bu ilkenin ne anlama geldiğini öğrenmeli, Helsinki Nihai Yasasını okumalı ve daha sonra bu ilkelere uygun referanslar vermelidir.

İşgalci ülkenin barıştan bahsetmesi nihai ikiyüzlülüktür. "Barışı seven bir ülke saldırganlık politikası izlemeyecek, barış arayan bir ülke müzakere sürecini engellemeyecek ve son olarak barışı seven bir parti barışın kendisi için ana tehdit olmayacak" dedi.

Dağlık Karabağ meselesi, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Ermenilerin bu bölgelerde hak iddia etmesiyle başladı. Ermeniler, 1991'de Hankendi'ni, 1992'de Hocalı ve Şuşa'yı işgal etti. Daha sonra Laçın, Hocavend, Kelbecer ve Ağdere'yi de ele geçiren Ermeniler, 1993'te Ağdam'a girdi. Ağdam'ı, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan illerinin işgali izledi. Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si işgal edilirken, 1 milyona yakın insan da yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı.

Azerbaycan ve Ermenistan, 4-5 Mayıs 1994'te Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'te Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Parlamentosu, Rusya Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle "Bişkek Protokolü" olarak bilinen ateşkes anlaşmasını imzaladı. Ancak ateşkes kağıt üzerinde kaldı ve çatışmalarda binlerce asker öldü. Halen de zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. Ancak artık üstünlük Azerbaycan tarafına geçmiş görünüyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ meselesinin barışçı yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992'de kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD'nin yürüttüğü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu, aradan geçen 28 yılda birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ meselesinin çözümüne yönelik elle tutulur bir netice elde edemedi.