19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gününde TRT Haber kanalında “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun” yazısının ekrana  yansıtılması tartışma yarattı.

Hatayla ilgili TRT tarafından yapılan açıklama şu ifadeler kullanıldı:

TRT Haber kanalımızda yayınlanan bülten esnasında stüdyo görselinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yerine Cumhuriyet Bayramı ifadesi yer almıştır.

Hatalı grafiğin ekrana yansımasına neden olan personel hakkında idari soruşturma başlatılmıştır. Özür diler, kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Bilindiği gibi TRT devlet kurumu. TRT Haber de bu kurumun en önemli TV kanallarından biri.

TRT’nin diğer kanallara karşı maddi sıkıntısı, endişesi  olmama gibi bir avantajı var.

Hazine gelirlerinin yanında ödenen her elektrik faturasında, satılan her radyo ve televizyon alıcısında TRT payı adı altında bir geliri de var.

Bu kadar geliri varken, sıra sıra stüdyoları ve yetişmiş kadroları varken önemli programları satın alarak bazı firmaları koruma amacıyla yapıldığı düşünülen özel yapım satın alma alışkanlığı var.

Yetişmiş personelini mecburi emekliliğe zorlarken 19 Mayıs ile 29 Ekim arasındaki farkı hesaplayamayacak  kadroları işe aldığı da ortada.

Sadece milli bayramları değil gıda muhteviyatındaki demirle inşaat ve mutfak eşyalarındaki demiri karıştıran elemanları var.

TRT Haber spikerlerinden birinin canlı yayında İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayça Kaya’ya sorduğu soru, sosyal medyayı ikiye bölmüştü.  “Demir eksikliği konusunda demir döküm malzemeler kullanmak, tencere, tava faydalı olur mu?” sorusuna Doktor Kaya, “Hayır” cevabını vermişti ama soruyu soranın öğrenim durumu ve genel kültürü konusunda şüpheye yol açacak bir yayın olmuştu.

Özel firmalara da amatörce programlar hazırlatıldığını söylersek yalan olmaz. Kut’ül Amare zaferini ekranlara getiren filmde cepheye giden asker uygun adımla, marş söyleyerek yürüyor, pusuya düşüyordu. Öncü, artçı ve yancıların güvenliği sağladığı bir kol düzeni yerine yanaşık düzen eğitimi yapan asker görüntüsü elbette gerçekçi değildi.

Bir zamanlar Bülent Ecevit’in TRT Genel Müdürü İsmail Cem İpekçi vardı. Daha sonra kendisini milletvekili ve Dışişleri Bakanı da yaptı ve son aldığı darbeleri Amerika’dan transfer ettiği Kemal Derviş ile İsmail Cem’den yedi.

İşte o İsmail Cem, TRT’yi o zamanın iktidarının borazanı yapmıştı. Sonra kurulan Milliyetçi Partiler Topluluğu (Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyetçi Güven Partisi) koalisyonu kurulunca görevine son verildi. Çorumlu halk ozanı Âşık Mahmud da ona bir veda koşması düzmüştü ki bir dörtlüğü unutulmaz:

Atlı geldi, yaya gitti

Yazık oldu Cem sultana

TRT’den aya gitti

Yazık oldu Cem sultana

Bakalım şimdiki TRT Genel Müdürü giderken sazını alıp koşma söyleyecek âşık bulabilecek mi?

Buna da şükür. Ya Kadir Gecesi’nde Kurban Bayramı’nı kutlasalardı…