TİKA, Kırgızistan'da yaşayan ihtiyaç sahibi 350 Ahıska Türkü aileye ramazan nedeniyle gıda ve hijyen malzemesi desteğinde bulundu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan'da yaşayan ihtiyaç sahibi 350 Ahıska Türkü aileye ramazan nedeniyle gıda ve hijyen malzemesi desteğinde bulundu.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TİKA iş birliğinde kısa süre önce Kırgızistan Sosyal Kalkınma Bakanlığının yanı sıra birçok sivil toplum örgütüne teslim edilen ve içinde maske ile antiseptik solüsyon da bulunan toplam 7 bin koli, ailelere ulaştırılıyor.

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneğince, Çuy, Talas, Celalabad ve Oş bölgelerinde belirlenen 350 dar gelirli aileye teslim edilmek üzere yardım kolileri alındı. Yardımların dağıtımına, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu'nun katılımıyla kuzeydeki Çuy bölgesine bağlı köylerden başlandı.

Hazırlanan koliler, kapı kapı gezilerek dar gelirli Kırgız ve Ahıska Türkü ailelere teslim edildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Azerbaycan'da ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli ve ihtiyaç sahibi 2 bin 500 aileye gıda malzemesi dağıttı.

Geçmiş yıllarda Ramazan aylarında, ihtiyaç sahibi ailelere iftar programları düzenlenleyen TİKA bu yıl, koronavirüs salgınından daha çok etkilenen ailelerin temel gıda ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı oldu.

Dar gelirli ailelere destek amacıyla başlatılan proje kapsamında, Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinde yaşayan göçmenler, şehit aileleri, Ahıska Türkleri de olmak üzere ihtiyaç sahiplerine gıda malzemelerinden oluşan yardım kolilerinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Türkiye Cummhuriyeti Gence Başkonsolosluğu, Azerbaycan Kızılayı, Azerbaycan'da Yaşayan Ahıska Türkleri "Vatan" İçtimai Birliği, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Azerbaycan Temsilciliği ve Gençliğe Yardım Fonu gibi yerel kuruluşların iş birliğiyle yürütülen kampanya kapsamında, ülkenin 30'dan fazla bölgesinde yaşayan ailelere toplam 44 ton gıda malzemesi ulaştırıldı.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, salgının ortaya çıkmasıyla Nisan ayında 65 yaş üstü, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda ve temizlik malzemesi dağıttıklarını bildirdi. Daha önceki yıllarda ramazan aylarında iftar sofraları kurduklarını hatırlatan Tiryaki, "Bu sene iftarlarımızı biraz değiştirerek özellikle bölgelerdeki 2 bin 500 aileye gıda yardımı dağıtmaya başladık. Toplamda 4 bin 500 aileye ulaşarak güzel bir işi gerçekleştirmeği umuyoruz." dedi. Azerbaycan'da Yaşayan Ahıska Türkleri "Vatan" İçtimai Birliği Başkanı İsmail Rehimov da Türkiye'nin dünyaya uzanan dost eli olan TİKA'ya teşekkürlerini iletti.