Özbekistan Adalet Bakanlığı, resmi dairelerde iş yapmak için kanunla devlet dili olarak kabul edilen Özbekçenin kullanılmasını istedi. Özbekistan içinde az sayıda da olsa var olan Russeverler, buna karşı çıktı.

Mariya Vladimirovna Zaharova, Rus diplomat. 10 Ağustos 2015'ten beri Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Bilgi ve Basın Dairesi direktörü ve sözcüsü olarak görev yapmaktadır. O da özbekistan'da resmi dairelerde işlerin Özbek dilinde yürütülmesine karşı çıktı. Mariya Zaharova, Özbekistan devlet teşkilatlarında Özbek dilinde çalışma taraftarlarının Özbekistan toplumunda azınlık statüsünde olduğunu da iddia etti.

Türkiye'de yaşayan bir Özbek akademisyen söz konusu tartışmaya “Dil Namus Meselesidir!” ifadesini kullanarak dikkat çekti. Rus tarafının iddialarına başka bir devletin iç işlerine karışmak olduğunun vurgusunu yapan akademisyen durumu şöyle değerlendirdi: “Rusya sözcüsü Zaharova, Rus dilinin resmiliğinin korunması tarihin ruhunu ve iki ülke ilişkilerinin modern kalitesini ve en önemlisi de genellikle Rusya’da eğitim almayı veya çalışmayı tercih eden çok sayıda Özbekistan vatandaşının çıkarlarını tamamen karşılayacağını savundu. Bağımsız Özbekistan devlet teşkilatlarında devlet dili olan Özbekçenin üstünlüğünü sağlamak, kullanım derecesini yükseltme konusundaki kanun taslağı gündemdeyken Rusya devlet vekilinin kaynaksız dile getirdiği bu iddiaları başka bir devletin iç işlerine karışmak sayılır. Devletin resmi sözcüsünün açıklaması devletin sözü olur.”

Mariya Zaharova’nın bu konuşması Özbek sosyal medyasında geniş tepkilere neden olurken aradan bir gün geçtikten sonra Alî Meclis milletvekili Yükseliş Umum Milli Hareketi Başkanı Ekmel Burhanov’dan da cevap geldi.

Ekmel Burhanov Rusya resmi yetkilisine cevaben yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Egemen devletin dil meselesi kendi iç siyaseti dairesinde halledilir. Özbekistan’da Rus dilini öğretmek için işbirliği talebinde bulunmamız memleketimizde başka millet vekillerine olan saygımızdan kaynaklanıyor. Özbekistan’da devlet dili Özbek dilidir. Devlet teşkilatlarında işler kanun gereği devlet dilinde yürütülür. Zaharova hangi kaynağa dayanarak dil hakkındaki yasa tasarısının taraftarlarının azınlık olduğunu ve resmi iş sürecinde tamamen Rusça’nın hâkim olduğu neticesine vardı?”

Özbekistan vatandaşları Rusya'nın bu tutumuna karşı soyadlarında Sovyetler Birliği döneminden kalan -ov, -ova benzeri ekleri atmayı düşünüyor. Milli şuur sahibi Özbeklerin bir çoğu 1990'lı yıllarda soyadlarından bu ekleri atmıştı.

Vatandaşlarının duyarlı bakışına karşılık Özbekistan devlet yöneticilerinin milli konularda yeterince hassasiyet göstermediği, sayıca az olsa da eski dönemden kalan bazı Rusperest vatandaşlarının da bulunduğu görülüyor.