2017 yılında inşası tamamlana, 922 milyon metreküp su kapasitesine sahip, Sirderya ve Cizzak vilayetlerindeki tarım arazilerinin sulanmasında kullanılan Serdabe barajının duvarı Mayıs ayı başında kısmen yıkılmış; ona yakın vatandaş, kurtarma görevi yapan üç güvenlik görevlisi hayatını kaybetmiş, 72.000 kişi evsiz kalmıştı. Hatta bu felaket komşu ülke Kazakistan'ın Türkistan vilayetinde de etkili olmuştu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, 15 Mayıs 2020 günü Serdabe barajının duvarının kısmen yıkılması sonucu evleri zarar gören Serdabe halkının temsilcileriyle buluştu.

Cumhurbaşkanı Mirziyayev, barajdaki kazanın büyük bir imtihan olduğunu, bir hükumet komisyonunun kurulduğunu ve selin sonuçlarıyla başa çıkmak için bütün çabaların sarf edildiğini söyledi.

"Bugün bu işi organize etmek ve Sırderya halkından bilgi almak için sizinle dördüncü kez bir araya geldim. Her saat, her dakika, burada işlerin durumunu takip ediyorum, telefonla  rapor alıyorum" dedi.

Yapılacak asıl işin halkın hayat şartlarını düzeltmek, hasarlı evlerin onarımını ve onarılamayacaklar için yeni konutların inşaını sağlamak olduğu kaydedildi.

"Hem onarılacak evler hem de yenileri devlet tarafından ücretsiz olarak inşa edilecek ve onarılacaktır. İnsanlar 1 Eylül'e kadar yeni binalara ve yenilenmiş evlerine taşınabilecekler. Aynı zamanda, evleri hasar gören insanların yeni binalara yerleştirilmeleri durumunda eski evlerin yeri kendilerine kalacaktır."

Taşkınlardan etkilenen 4.500'den fazla ailenin her biri, Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'ndan 40 milyon som değerinde, TV, buzdolabı, çamaşır makinesi, mini fırın, elektrikli su ısıtıcısı ve ütü gibi ev aletlerinden mali yardım almaktadır. Ayrıca ünlü Özbek iş adamı Ali Şir Osmanov da felaket bölgesindeki halka yardım olarak 10 milyon ABD doları yardımda bulunacak. Özbekistan'ın diğer vilayetlerindeki vatandaşlar da felaketzedelere yardım kampanyaları düzenlemeye devam ediyorlar.