Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, 4. Dünya Göçebe Oyunlarının ertelenmesine ilişkin bir mesaj yayımladı.

Genel Sekreter Amreyev'in bu yıl Türkiye'de düzenlenmesi planlanan Dördüncü Dünya Göçebe Oyunlarının 2021'e ertelenmesine ilişkin beyanatı su şekildedir: "Türk halklarının ulusal oyunlarını canlandırmak, geliştirmek ve korumak amacıyla Dünya Göçebe Oyunları düzenleme girişimi, 2012 yılında Bişkek’te gerçekleştirilen 2. Türk Konseyi Zirvesi’nde Kırgız Cumhuriyeti tarafından ileri sürülmüştür. Girişim Türk Konseyi Üye Ülkelerinin Devlet Başkanları tarafından güçlü bir şekilde desteklenmiş, Üye Ülkelerin ve Türk Konseyi Sekretaryasının destekleriyle Dünya Göçebe Oyunları bugüne kadar üç kez düzenlenmiştir.

Türk Dili Konuşan Ülkelerin ve halkların kültürel mirasını temsil eden, eşsiz ve birleştirici bir girişim olan Dünya Göçebe Oyunları, dünyanın dört bir yanından binlerce sporcu, seyirci ve üst düzey devlet yetkilisini bir araya getirmiştir.

Çeşitli geleneksel spor disiplinlerinde düzenlenen Oyunlar, farklı toplulukları tek bir bayrak altında bir araya getiren ve sporun eşsiz gücünü vurgulayan olağanüstü bir çeşitlilik ve kültürlerarası diyalog platformu meydana getirmiştir. Oyunlar ayrıca, Türk Dili Konuşan halkların kadim kültürünün ve geleneklerinin dünyaya tanıtılmasında da çok etkili olmuştur.

3. Dünya Göçebe Oyunlarıyla eşzamanlı olarak 2018 yılında Kırgızistan’ın Çolpon-Ata kentinde düzenlenen 6. Türk Konseyi Zirvesinde, Türk Konseyi Devlet Başkanları 4. Dünya Göçebe Oyunlarının 2020 yılında Türkiye’de düzenlenmesini kararlaştırmışlardır.

Bununla birlikte, Türkiye’nin Üye Ülkeler ve Sekretarya işbirliğinde gerçekleştirmekte olduğu tüm hazırlıklara rağmen, 4. Dünya Göçebe Oyunları tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenmek zorunda kalınmıştır. Üye Ülkelerin ortak çabaları sayesinde giderek bir dünya markası halini alan Dünya Göçebe Oyunlarının 2021 yılında Türkiye’de Türk Dili Konuşan Devletler ve halkların ortak mirasına yaraşır şekilde ve sporcular ile diğer tüm katılımcıların sağlığının güvence altına alınacağı bir ortamda gerçekleştirileceğine inancım tamdır.

Türk Konseyi Sekretaryası daha önceki Oyunlarda olduğu gibi, 4. Dünya Göçebe Oyunlarının başarılı bir şekilde hayata geçirilebilmesi yolunda üstüne düşen görevi layıkıyla yapacaktır.

kabar.kg