Fiyatları tavan yaptı. Önce takılmasın, sonra takılsın karmaşası yaşandı. 50 Kuruştan 5-6 Liraya fırlayan fiyatlar sonucu satışı yasaklandı. Devlet ücretsiz dağıtmaya çalıştı ama bir yerlerde arıza vardı, dağıtılamadı. EPTTAVM sınıfta kaldı. Türkiye'de dağıtılamazken 55 ülkeye gönderilmiş olması da ayrı bir inceleme konusu... Sonunda tavan fiyat uygulamasıyla marketlerde satılmaya başladı.Altı üstü maske...

Tekstil ve hazır giyim sanayiinin bu kadar yaygın olduğu Türkiye'de maske sıkıntısı yaşanması başlı başına bir ayıp oldu.

Corona virüse karşı korunmada kullanılan cerrahi maskeler, tekli, 5’lik, 10’luk ve 25’lik paketler internet üzerinden satışa sunulmaya başlandı. Pek çok internet sitesinde, tek satılan maskelerin fiyatı 85-89 kuruş civarlarına kadar düştü.

Özel alışveriş sitelerinde tek maske 1 liranın altında satışa çıkarken, E-pttavm.com’da da 10’luk ve 5’lik maske paketleri satışa sunuldu. İnternet alışveriş sitelerinde nano maske adı verilen yıkanabilir kumaş maskeler de tanesi 5-15 arasında değişen fiyatlara5, 10, 15’lik paketlerde satışa çıkarılıyor.

1 TL üst limit fiyatı konulan tıbbi maske, 50’lik paketlerle marketlerde satışa sunulunca, vatandaşlardan 5 ve 10’luk paket talepleri gelmeye başlamıştı. Bunun üzerine üreticilerle görüşen Ticaret Bakanlığı yetkilileri, 10’luk paketlerin de piyasaya sürülmesini talep etti. Bakanlıkla temasların ardından, maske üreticileri de 10’luk cerrahi maskeleri piyasaya sürmek için ambalajcılarla bir araya geldi. Yapılan planlamaların ardından, 5’lik ve 10’luk paket cerrahi maskelerin kısa süre sonra eczane, market ve tıbbi ürün perakendecilerine gelmesi bekleniyor.

NOT: Maske vurguncuları olayların üzeri soğumadan teşhir edilmeli ve cezalandırılmalı...