[caption id="attachment_4327" align="aligncenter" width="300"] Sırbistan'ın Rusya'dan satın aldığı Pansyr S1 Hava Savunma Sistemi[/caption]

Sarrac hükümeti Libya Hava Kuvvetleri, Libya'da Rus Pantsyr S-1 hava savunma sistemini yok etti. Libya'da Sarrac güçlerine bağlı hava unsurlarının Hafter güçleri elinde bulunan Rus Pantsyr S-1 hava savunma sistemini yok ettiği teyit edildi.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü, Ash Shwayrif bölgesinde Hafter güçlerine ait Rus Pantsyr S-1 hava savunma sisteminin yok edildiğini duyurdu.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, "Libya'da Sarrac güçlerine bağlı hava unsurlarının Hafter güçleri elinde bulunan Rus Pantsyr S-1 hava savunma sistemini yok etti. Dün yoğun çatışmların gerçekleştiği Libya'nın Ash Shwayrif Bölgesinde Hafter güçleri bir SİHA düşürdüklerini duyurdu. Bu bölgede operasyon yapan UMH güçlerinin Pantsyr S-1 vurduklarını ve operasyon odasını yok ettiklerini bildirildi" denildi.

***

27 Şubat 2020’de İdlib’te ateşkesi sağlamak üzere bulunan Türk askerlerine yönelik hava saldırısında şu ana kadar 33 kahraman askerimiz şehit oldu. 32 kahraman askerimiz yaralı. Rusya’nın desteklediği ve bizzat kontrol ettiği Rejim unsurlarına bulundukları noktalarda verilen karşılık neticesinde Pantsir-S1 hava savunma sistemi de imha edilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden evvel, Pantsir-S1 hava savunma sistemi Suriye’deki bir İsrail hava saldırısı sırasında doğrudan hedef alınıp imha edilmişti.

Pantsir-S1 bir Rus kısa ve orta menzilli karadan havaya füze ve uçaksavar topçu sistemidir. Sistem, 2K22 Tunguska'nın gelişmiş bir modelidir ve hedef belirleme ve izleme için fazlı dizi radarları kullanmaktadır.

Pantsir S1’de 15 metre-15 kilometre irtifadaki, 1.2-20 kilometre mesafedeki hava hedeflerini imha etme kapasitesine sahip 12 adet 57E6E füzesi ve 2 adet 30 mm A38M uçaksavar topu bulunuyor. Suriye’deki gerçek bir operasyon sırasında, askeri ve endüstriyel tesislerin uçaklara, helikopterlere, hassas mühimmatlara, seyir füzelerine ve İHA’lara karşı hava savunma noktası sağlamak ve hava savunma birimlerine ek koruma sağlamak üzere tasarlanan sistemde son derece düşük aralıklarda kullanılan hassas mühimmatlara karşı neredeyse ‘tamamen’ yetersiz kalmış gibi görünüyor.

Pantsir-S1, askeri, endüstriyel ve idari yapıların uçak, helikopter, hassas mühimmatlar, seyir füzeleri ve İHA'lara karşı nokta hava savunmasını sağlamak ve özellikle düşük ila son derece düşük aralıklarda hassas mühimmat kullanan düşman hava saldırılarından hava savunma birimlerine ek koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Kendinden tahrikli karadan havaya uçaksavar füze kompleksi Pantsir-S, tüm modern hava saldırı araçlarına karşı yakın mesafeli koruma sağlamak amacıyla geliştirildi.

Pantsir-S1 de, kruz füzelerine ve İHA'lar da dahil alçak irtifalı hava hedeflerine karşı koruma sağlar.

Pantsir-S1'in temel özelliği, hem uçaksavar silahlarıyla hem de füze silahlarıyla donatılmış olmalarıdır. Tor-M2 adlı uçaksavar füze sistemiyle birlikte Pantsir, hareket halinde hedeflere ateş açma kapasitesine sahip tek hava savunma aracı durumundadır.

Rus yapımı füze savunma sistemi Pantsir-S1, Cezayir, Irak, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Ürdün ve Brezilya gibi ülkeler tarafından satın alındı. Pantsirlerin üstün özelliklerinden biri, aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklarda kullanılmasıdır. Örneğin; bu sistemler Suriye'de +50 derecede, Arktik'teyse -50 derecede askeri görevlerini yerine getiriyor.

Rusya, pahalıya mal olan Pantsir-S1 hava savunma sisteminin yerine maliyeti daha uygun ve kabiliyeti yüksek bir sistem üretmeye çalışıyor. Özellikle drone, İHA, güdümlü ve normal mermiler gibi küçük hedefler karşısında savunmasız kalan Pansir S1'leri satarak Kara hedefleri, limanlar ve gemiler için daha iyi bir sitem kurmaya çabalıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve ortaklık ettiği ülkeler de Hafter güçlerine bu sistemleri vererek Türkiye'ye zarar vermeye çalışıyor.