Baykar Savunma, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’na, üç adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA) daha teslim etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Türk Savunma Sanayii çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak 3 adet Bayraktar TB2 daha Emniyet Genel Müdürlüğüne teslim edildi.” ifadelerine yer verildi.

Böylelikle şu ana kadar Türk güvenlik birimlerine teslim edilen Bayraktar TB2 sayısı 110’a ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, geçen haftalarda üretimi Baykar Savunma tarafından gerçekleştirilen 3 adet Bayraktar TB2'nin Jandarma Genel Komutanlığına teslim edildiğini ve bu çerçevede envantere giren insansız hava aracı ve silahlı insansız hava aracı sayısının 107'ye ulaştığını bildirmişti.

Bayraktar İnsansız Hava Aracı Projesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havadan keşif gözetleme ve hedeflerin etkisiz hale getirmesi ihtiyacı doğrultusunda Müsteşarlığımızca yürütülmekte olup, İHA üretimi Baykar Makina tarafından yapılmaktadır.

Orta İrtifa ve Uzun Menzil (MALE Medium Altitude Long Endurance) sınıfı İHA konseptine uygun olarak geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi, milli ve özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri, üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme araçlarından birisidir.

Bayraktar İHA Sistemi, 24.000 feet operasyonel uçuş irtifası, 24 saat uçuş süresi, 150 km haberleşme menzili, 70 knot seyir hızına sahiptir. 12m kanat açıklığı, 650 kg. maksimum kalkış ağırlığı ve 55 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyonel olarak kullanılmakta olan Bayraktar TB2, MAM ve MAM-L mühimmatları ile UMTAS füzelerini kullanabilmektedir.

Türkiye sadece filosundaki İHA ve SİHA sayısının yanı sıra, Akıncı gibi tarihi projelerinde sayısını yükseltmeye devam ediyor. Bu kapsamda Baykar Savunma mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretim süreci devam eden AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi ilk uçuşunu yakın zamanda gerçekleştirecek.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı'na "kardeş" geldiğini duyurdu.