Kazakistan Ekoloji, Jeoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Magzum Mirzagaliyev,  Özbekistan Su Kaynakları Bakanı Şevket Hemrayev ile bir araya geldi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde su yönetiminin önemli alanları tartışıldı. Toplantının ana hedeflerinden biri Serdabe barajının kaderiydi. Kazakistan Ekoloji, Jeoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Magzum Mirzagaliyev, barajın duvarının bir kısmının çökmesinin sadece Özbekistan'a değil Kazakistan'da yaşayanlara da büyük zarar verdiğini söyledi.

Magzum Mirzagaliyev, "Görüşmeler sırasında Sardoba rezervuarı hakkında ortak bir karar almaya karar verdik. Rezervuar, uluslararası ve Kazak uzmanların katılımıyla teknik olarak denetlenecektir. Sonuçlarına göre, bu rezervuarın kaderine karar verilecek, "dedi. Taraflar ayrıca sınır aşan sular üzerindeki barajların ortak yönetimi, işletilmesi ve korunması konusunda hükümetler arası bir anlaşma geliştirmeyi ve imzalamayı da kabul ettiler. Taraflar, bu yıl 15 Haziran'a kadar su ilişkileri alanında işbirliği için bir yol haritası geliştirmeyi ve onaylamaya karar verdiler. Toplantıya katılanlar, 2020 yılında Sirderya Nehri'nde su taşkınlarını düzenlemeye yönelik ortak faaliyetler düzenlemeyi de kabul ettiler.