Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle olumsuz etkilenen dar gelirli ailelere 7 bin gıda kolisi ve koruyucu malzeme desteğinde bulundu.

TİKA’nın Bişkek Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan’daki Kovid-19 salgını ile mücadele faaliyetlerine aktif olarak destek veren T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), küresel salgın sebebiyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde dost ve kardeş ülkelerin yanında olmasıyla birlikte ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıyor.

TİKA, Kırgızistan’ın tüm bölgelerine hitap edecek şekilde, salgın nedeniyle işsiz kalmış dul ve yetimler başta olmak üzere yardıma ihtiyaç duyan ailelere Türk halkının gönülden verdiği bu desteğin ulaştırılması için Kırgız makamları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapıyor.

TİKA Başkanlığı, Kırgızistan’da da günlük geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin yanında olduğunu göstermek, küresel salgına karşı birlikte mücadele etmek amacıyla kutsal Ramazan ayı münasebetiyle hazırlanan, içinde maske ve antiseptik solüsyon bulunan toplam 7 bin gıda kolisini Kırgızistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığına teslim etti.

Çalışma Bakanlığının binası önünde düzenlenen teslim törene Bakan Ulukbek Koçkorov, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, Bakanlık çalışanları ve basın mensupları katıldı.

Törende, Kırgızistan’ın tüm bölgelerine dağıtmak üzere koordine edilen yardımlar Bişkek ve Çüy bölgesinde 2 bin 40, Oş bölgesinde bin 130, Celal Abad bölgesinde bin 130, Batken bölgesinde bin 50, Talas bölgesinde 450, Issık Göl bölgesinde 700, Narın bölgesinde 350 ihtiyaç sahibi aileye içinde her bir aile için 10 maske ve antiseptik bulunan toplam 7 bin gıda kolisi dağıtıldı. Bunlardan 4 bin 600'ü Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı'nın yardımıyla; gerikalan 2 bin 400 gıda kolisinin yardım faaliyetlerinde bulunan vakıfve sivil toplum kuruluşları ile birlikte dağıtılacağı kararlaştırıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), koronavirüs salgınının başladığı ilk günlerde K.C. Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneleremaske, eldiven, tulum, koruyucu gözlük, antiseptik gibi tıbbi koruma malzemeleri desteği sağladı. Kırgızistan Kızılay Derneği ve Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı'nın işbirliğinde ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda ve hijyen paketi yardımı ulaştırıldı.Ayrıca TİKA tarafından yaptırılan Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin salgınla mücadelede kullanımı için K.C. Sağlık Bakanlığına devredilmesi kararı alındı. TİKA, Koronavirüsle mücadele kapsamında Kırgızistan’a 127.000 ABD Doları tutarında destek sağladı.

https://www.youtube.com/watch?v=cPNioZAbWJ8&feature=youtu.be