Azerbaycan Cumhurbaşkanı  İlham Aliyev, 12 Mayıs'ta  Gilan Textile Park Limited  Şirketi'nin Sumgayit'teki tıbbi maske fabrikası ve   koruyucu tulum üretim tesisinin açılışına katıldı. APA Ajansını bildirdiğine göre Aliyev Açılışta şu mesajları verdi:

"Azerbaycan'ın durumu, bizimle aynı nüfusa sahip olanlar da dahil olmak üzere diğer ülkelerden çok daha iyi" dedi. "Ancak bu, başarılardan memnun olmamız gerektiği anlamına gelmez. Koronavirüs yok olmadı, koronavirüs yayılıyor."

Cumhurbaşkanı bu problemin aşı icat edilene kadar devam edeceğini söyledi: “Bu sebeple vatandaşlar buna hazır olmalı. Üç haftanın olumlu dinamikleri göz önüne alındığında, 27 Nisan'dan itibaren tedbirleri yumuşatmak için adımlar atmaya başladık. Çünkü bunun herkes için çok zor bir zaman olduğunu anlıyoruz. Bununla birlikte, tedbirleri azaltır azaltmaz  enfekte olan insan sayısının artmaya başladığını gördük. Neden? Birçok durumda, vatandaşlar sorumsuz davranabilir, kendilerine önerilen kurallara uymaz, maske takmaz, mesafeye dikkat etmez, dezenfektan kullanmaz. Böylece hayatlarını ve onlarla temas eden yüzlerce insanın hayatını riske atıyorlar. Bu sebeple, yine Azerbaycan vatandaşlarına seslenmek istiyorum. Bu kurallara uymak zor değil. Doktorlar ve uzmanlara göre şimdi şahsi hijyene dikkat etmek, dezenfektan kullanmak, başkalarıyla arada bir buçuk ila iki metre arasında bir mesafe olması ve bir maske takmak gerekiyor. Zor bir şey değil. Bir kez daha bütün vatandaşlardan bu kurallara uymalarını istiyorum. "

Gilan Textile Park'ta Azerbaycan'ın yüksek kaliteli pamuğundan Avrupa standartlarına uygun mamul ürünler üretilmektedir.  İşletmenin temelinde Dokuma fabrikası, Boya ve Dikiş fabrikası vardır. Şu anda Textile Stock Gilan, farklı hedefler için yatak odası kıyafetleri ve üniformalar üretmektedir. Üretimde insan sağlığına zarar veren hiçbir kimyasal ürün kullanılmaz. Bütün ürünler Avrupa standartlarına uygundur.

Açılan tesisler 20 hektar alanda faaliyet gösterecek olup, 7.000 metrekarelik bir alanı kaplayan dokuma fabrikası üç ana üretim tesisi ve yardımcı atölyelerden meydana gelmektedir. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev fabrikanın açılışına katıldı ve bir müddet üretimi takip etti.