TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, korona virüsü tedavisine yönelik ilaç ve aşı ile ilgili 17 proje yürütüldüğünü söyledi. Mandal, "İlaçla ilgili şunu söylemiştik; inşallah yaz aylarında önemli aşamaya yani ilaç sunma aşamasına geleceğiz. Belki daha erkene de gerçekleştirme durumumuz var. Haziran ayında kamuoyu ile önemli bir müjdeyi paylaşmak istiyoruz." dedi.

Aşı ve ilaç çalışmalarının bilim insanları tarafından eş zamanlı yürütüldüğünü söyleyen

Prof. Dr. Hasan Mandal, "Öncelikle kamuoyunda karıştırılan bir konu olabiliyor. İlaç ve aşı nedir? İki çalışma eş zamanlı yürüyor.

İlaçtan kastımız, hastalıkla buluşmuş ve tedavi aşamasında olan vatandaşlarımıza yönelik.

Aşı ise şu an bulaşmamış gelecekte hangi aşamada bulaşacağı dolayısıyla henüz bağışıklık kazanmamışsa kalıcı bir çözüm oluşturmak için kullanılan bir teknoloji.

Hem ilaç ve aşı için ihtiyacımız olan bir durum. 17 tane ilaç ve aşı ile ilgili projelerimiz yürütülüyor. 17 projede 29 üniversite 8 firma ve 9 araştırma kurumumuz bulunuyor." dedi.

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 1965 yılında Eskişehir'de doğmuştur. 1987 yılında ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuş, 1992'de Newcastle Üniversitesi'nden Doktora unvanını almıştır.

COVID-19’a karşı mücadelede, yeni tip koronavirüsün teşhis ve tedavisinde kullanılabilecek ürünlerle hastalıkların önlenmesinde etkili koruyucu ürünlerin geliştirilmesi ve desteklenmesi süreçlerine ilişkin uygulamalara yönelik Ar-Ge projelerinin desteklenmesi amacıyla, TÜBİTAK’ın mevcut desteklerine ek olarak açılan özel, hızlı “COVID-19 ile Mücadeleye Yönelik Çağrı” kapsamında 446 başvuru alınmıştır.

Çok kısa sürede tamamlanan değerlendirmeler sonucunda salgına karşı mücadele için; yoğun bakım cihazları, tanı, maske, ilaç, dezenfeksiyon, diğer KKE (Kişisel Koruyucu Elbise), bilişim uygulamaları ve aşı konularında toplam 35 proje, “tanı” özelinde ise 10 proje desteklenmiştir.