Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde korona virüsü yoğun bakım hastalarının tedavisinde kullanılan Tocilizumab isimli ilacın sıkıntısı vardır. Kıbrıslı Türk iş adamı Halil Falyalı 45 gün süren zorlu bir mücadele ile o ilacı Kuzey Kıbrıs'a getirdi.

Daha önce de Koronavirüs tedavisinde kullanılan Favipir isimli ilacın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne getirilmesini sağlayan iş adamı Halil Falyalı, korona virüsü yoğun bakım hastalarının tedavisinde kullanılan Tocilizumab isimli ilacı da  getirerek KKTC Sağlık Bakanlığı’na teslim etti.

İlacın  getirilme sürecine dair açıklamalarda bulunan Falyalı, “Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı devreye girerek, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Ali Murat Başçeri vasıtası ile ilaçlarımızı KKTC’ye getirdik ve Sağlık Bakanlığımıza teslim ettik” dedi. Toplamda 96 adet ilacın  getirildiği bilgisini veren Falyalı, hayati önem taşıyan bu ilaçların artık adada olduğunu ve söz verdikleri gibi bütün ilaçları adaya getirerek korona virüsü ile mücadelede hiçbir eksik kalmadığını söyledi.

Haber: Gündem Kıbrıs