Azerbaycan'ın tarihinin, edebiyatının ve kültürünün sunumu ve tanıtımında paha biçilmez hizmetler sunan bir sanatçı olan  heykeltıraş, Halk Sanatçısı Akif Askerov 80 yaşında.

Azerbaycan'da ve yurtdışında değerli eserleri ile tanınan Akif Askerov'un yaratıcı konsepti, estetik zenginliği ve görüntülerin psikolojik ifadesi ile öne çıkıyor.

Heykeltraşın eserleri 1967'den beri çeşitli sergilerde yer aldı. Heykellerinin örnekleri Rusya'da - Tretyakov Galerisi'nde (Hüseyin Cavid büstü), Mısır'da - İskenderiye Kütüphanesi'nin portalında (Genceli Nizami ve Hamse). Genceli Nizami'nin adını taşıyan Azerbaycan Edebiyatı Milli Müzesi'nin kalıcı sergisinde sanatçının eserleri de var. Müzede sergilenen Cevanşir, Köroğlu, Mehdi Huseynzade, Hurşidebanu Natavan'ın şiir figürü ve Alexander Duma'nın büstleri değerli eserlerdir. sanatçı ayrıca müzenin Bilim Konseyi üyesidir.

Bakü'deki kimyager Yusif Mammadaliyev, Moldova'nın başşehri Chisinau'daki Genceli Nizami ve Sempas, Slovenya'daki Mehdi Huseynzade'nin heykelleri, sanatçının şehir heykelinin gelişimine yaptığı paha biçilmez katkısının açık birer örneğidir.

Akif Asgarov ayrıca özel bir anıt grubuna ait birkaç mezar taşının da sanatkarıdır. Azerbaycan tarihinin en parlak isimlerinden biri olan Alimerdan Bey Topçubaşov'un mezar taşının sanatkarıdır. Azeri Edebiyatı Milli Müzesi direktörü akademisyen Rafael Huseynov, 2006 yılında sanatçı tarafından tasarlanan ünlü Fransız Saint-Cloud mezarlığında A. Topçubaşov'un mezar taşı, Azerbaycan heykel hazinesinin altın fonuna dahil edildi.

Sanatçının yaptığı heykellere yüksek devlet ödülleri verildi. Bugün 80. yaş gününü kutlayan Halk Sanatçısı Akif Asgarov, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in emriyle 2. derece "Emekçi" mükafatına layık görüldü.