Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi ülkelerinin Göç İdareleri, video konferans yöntemiyle düzenledikleri toplantıda, birbirlerinin topraklarında eğitim almak ve çalışmak gibi çeşitli nedenlerle kalan Üye ve Gözlemci Ülkelerin vatandaşlarını destekleme ve onlara yardımcı olmanın yollarını görüştü.

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Üye ve Gözlemci Ülkelerinin Göç İdareleri ve ilgili Makamlarının Başkanlarının katılımıyla 7 Mayıs 2020 tarihinde bir Video Konferans Toplantısı düzenlendi. Toplantıda taraflar salgının, birbirlerinin topraklarında kalan vatandaşları üzerindeki olumsuz etkilerini ele alarak, oturma izin belgeleri, vizeler ve göçle ilgili diğer zorlukları çözüme kavuşturmak için alınacak ortak tedbirleri ele aldı.

Türk Konseyi Dönem Başkanı olan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Göç Dairesi Başkanı Vusal Huseynov’un ev sahipliği yaptığı toplantıya Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Kazakistan Göç Hizmetleri Komitesi Başkan Vekili Sabyrzhan Seitzhanov, Kırgızistan Hükümeti Devlet Göç Hizmetleri Başkanı Bolotbek İbraimcanov, Türkiye Cumhuriyeti Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, Özbekistan İstihdam ve Çalışma İlişkileri Bakanlığı'na bağlı Dış İşgücü Göç Dairesi Başkanı Bakhtiyor Tursunov ve Macaristan Yabancılar Polisliği Ulusal Genel Müdürlüğü Direktör Yardımcısı József Seres katıldı.

Genel Sekreter Baghdad Amreyev, 10 Nisan 2020 tarihinde düzenlenen Türk Konseyi Devlet Başkanları Olağanüstü Zirvesi'nin sonuçları ile Olağanüstü Zirvenin ardından video konferanslar aracılığıyla gerçekleştirilen Türk Konseyi Ulaştırma, Ekonomi-Ticaret ve Gümrük Bakanları Toplantıları hakkında bilgi verdi.

Üye ve Gözlemci Ülkelerin Göç İdareleri ve İlgili Makamları Başkanları, tarafların vatandaşlarına vize ve oturma / çalışma izinlerinin sağlanmasına ilişkin alınan tedbirler, uygulanan prosedürler ve istatistikler hakkında bilgi alışverişinde bulunarak, geçici olarak birbirlerinin topraklarında eğitim almak ve çalışmak gibi çeşitli nedenlerle kalan Üye ve Gözlemci Ülkelerin vatandaşlarını destekleme ve onlara yardımcı olmanın yollarını tartıştı.

Taraflar, bu süreçte vize ve oturma iznini ihlal eden vatandaşlara karşı idari / cezai işlem uygulanmaması konusunda mutabık kaldı.

Havaalanları ve sınır geçiş noktalarındaki bekleme bölgeleri dahil, birbirlerinin topraklarındaki vatandaşlara kapsamlı yardım ve göçmenlik imkanları sağlamanın öneminin altını çizen taraflar, göçmenlerin hedef ülkede normal zaman sınırından fazla kalmalarına izin verilerek göçmenlik şartlarının geçici olarak gevşetilmesi konusunda da anlaştı.

Toplantının sonunda taraflar, birbirlerinin topraklarında yaşayan önemli sayıdaki vatandaşı dikkate alarak, karşılıklı zamanında bilgi alışverişinde bulunmak, vatandaşların vize ve göç sorunlarını çözmek için gerekli önlemleri koordine etmek, aynı zamanda alınan kararların uygulanması ve salgın sırasında ve sonrasında işbirliğinin daha da genişletmek amacıyla Genel Sekreter tarafından önerilen Göç Koordinasyon Grubu oluşturulması hususunda anlaştı.