Taşköprü Sarımsağı

Sarımsağın kökenine dair farklı inançlar bulunsa da yaygın inanç anayurdunun Orta Asya olduğu yönündedir.  Bugün Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan sınırlarında bulunan Maveraünnehir ve Fergana Vadisi’nde halen oldukça kaliteli sarımsak üretilmektedir.
Arkeolojik kayıtlardan Sümerler’in sarımsağı bildiği ve ilaç olarak kullandıkları anlaşılmaktadır. Mısır piramitlerinin inşasında çalışan işçilere güçten düşmesinler diye bol bol sarımsak yedirildiği anlaşılmıştır. Ayrıca Mısırlılar sarımsağı ölümcül hastalıklara karşı ilaç olarak kullanmışlar ve tanrılara ait kutsal bir bitki olarak kabul etmişlerdir. Sarımsak, M.Ö 2. ve 1.yüzyıllarda Çin’de ilaç olarak kullanılırken Ortaçağ’da da kolera ve veba gibi salgın hastalıklarla mücadelede kullanılmıştır. Ayrıca Ortaçağ’da sarımsağın mistik gücüne inan insanlar, vampir ve şeytandan korunmak için üzerlerinde sarımsak taşımışlardır.
Muhteviyatı: Sarımsakta, protein, A, B ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko, fosfor ve demir bulunur.
Yaydığı yoğun kokusunun sebebi ise içerdiği ‘allicin’ denilen maddedir. Bu madde sarmısak ezildiğinde ortaya çıkan kokunun başlıca sebebidir.

Dünyada en fazla İspanya, İtalya, Mısır, Fransa ve Türkiye’de üretiliyor. Ülkemizde sarımsak üretimi en yoğun olarak Kastamonu’nun Taşköprü’de ilçesinde yapılıyor. Dünyada pek çok yerde yetiştirilmesine rağmen, kaliteli sarımsaklar ılıman iklimlerdeki selenyumu en yüksek ve kumlu topraklarda yetişmektedir. Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilen sarımsak, bölgenin kendisine has toprak çeşidi ve bitki örtüsü sayesinde, diğer bölgelerde yetişen sarımsaklara ve ithal olarak ülkemize giren türlere kıyasla öne çıkmaktadır. Bilimsel adı Allium Sativum olarak geçen ve coğrafi işaret tesciline sahip olan Taşköprü Sarımsağı, aromalı, keskin kokulu, selenyum içeren ve süre açısından yüksek dayanıklılığa sahip bir sarımsak türüdür. Kükürtlü uçucu yağların miktarı, mineral maddeler ve vitaminler yönünden zengin besin değeri, içindeki kuru maddelerin oranının yüksekliği, başlarının iri ve kaliteli olması nedeni ile ihracata elverişliliği, ülkemizde bileşiminde selenyum elementi bulunan tek çeşit olması gibi özellikler Taşköprü Sarımsağı’nı diğer sarımsaklardan farklı kılmaktadır.

Tüketimi: Sarımsağın sağlığa olan sayısız faydalarından nasibimizi almamız için  için günde 1-2 diş sarımsak yemek gerekir. Ayrıca unutulmamalıdır ki yüksek ısıda pişirilmesi sağlığa faydalı etkilerini azaltabilir.
Sarımsak Kokusu: Sarımsaktan yararlanıp kokusundan rahatsız olmamak için sabahları kalkar kalkmaz aç karnına bir diş sarımsak biraz suyla hap gibi yutulur ve 45 dakika sonra kahvaltı yapılırsa, sarımsak boş mideden kolayca bağırsağa geçer ve ağızda koku kalmaz. Kokuyu gidermek için 1-2 diş kavrulmuş kahve çiğnenebilir.

 

 

Sarımsağın Sağlığa Faydaları:
•    Sarımsak antiseptik (mikrop öldürücü) ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir.
•    Nezle ve soğuk algınlığına karşı etkilidir. Yüksek tansiyonu düşürür.
•    Bedenin kansere yakalanma riskini azaltır.
•    Kandaki kolesterol düzeyini düşürür.
•    Kan dolaşımını düzenler, damar sertliğini ve tıkanıklığını önler.
•    Kan temizleyici ve antibakteriyel özellikleri bulunur.
•    Kandaki şeker düzeyini dengeler.
•    İştah açar, sindirimi kolaylaştırır.
•    Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürür. Mide ve bağırsakları dezenfekte eder. Zararlı bakterileri yok eder.
•    Nefes borusu rahatsızlıkları ve bronşite iyi gelir. Balgam, idrar, safra ve gaz söktürücüdür.
•    Afrodizyak etkiye sahiptir.
•    Böbreklerin düzenli çalışmasına yardım eder. İdrar yollarında taş oluşumunu önler.
•    Yara ve çıbanları iyileştirir.
•    Zehirlenmeye karşı etkilidir.
•    Vücuttan sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırır.
•    Saç dökülmesini yavaşlatır.
100 gram diş sarımsakta;
Besinler ve kalori: Kalori 90 Protein 5.3 gram Kolesterol 0 Yağ 0.2 gram Lif 1.1 gram
Mineraller: Fosfor 13.3 mgr Kalsiyum 38 mgr Demir 1.4 mgr
Vitaminler: B1 vitamini 0.2 mgr B2 vitamini 0.8 mgr B3 vitamini 0.3 mgr C vitamini 8 mgr  bulunur.
Son yıllarda başta Çin olmak üzere çeşitli ülkelerden ithal edilen sarımsak yerli ürünümüzün kalitesinde değildir. Yerli ürünümüzün yüz akı ise herkesin bildiği gibi Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilen sarımsaktır.
Sarımsak tüketiminde zorluk çekenlere özellikle yaz aylarında bir kase cacığın içine en az bir diş olmak üzere günde 2-3 diş sarımsak tüketmelerini öneriyoruz.