ABD'den Patriot Hava Savunma sistemi ve ortak üretimi için teknoloji transferi istedik vermediler. Rusya'dan S-400 alalım dedik. Kredi kullandık. Parçalar gelmeye başladı. Ne kadarı geldi bilmiyoruz. Bu sefer ABD proje ortağı olduğumuz, bir miktar para da ödediğimiz F 35 savaş uçaklarımızı vermedi.

2020 Yılının Nisan ayında S-400 hava savunma sistemimiz faaliyete geçecekti. Bir ara Suriye ve Libya'da Rusya ile farklı taraflarda yer aldığımız ortaya çıktı. Tam o sıralarda dünyada yeni korona virüsü (COVID-19) çıktı.

Sözcü'de yer alan Reuters'in haberine göre, bir Türk yetkili S-400'lerin kurulumu için açıklanan sürenin corona salgını nedeniyle ertelendiğini açıkladı.

Ne Patriot ne F 35 ne de S-400 alabildik. S-400'leri alıp kısmen getirdik ama halen kullanılır durumda değil.

Rus medyası da yalanda bizden geri değil hatta ileri bile... Rus havacılık haber sitesi avia.pro, 4 Mayıs 2020 tarihli haberinde, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) gönderdiği yardımlar hakkında asılsız iddialarda bulundu. Türkiye’nin gönderdiği tıbbi malzeme yardımlarını diline dolayan Rus medyası, akılalmaz komplo teorilerine bir yenisini daha ekledi. Haber sitesi, Türkiye’nin koronavirüsle mücadele için ABD’ye gönderdiği tıbbi yardım kolilerinin güya Rus hava savunma sistemi S-400’lerin gizlice taşınması için bir kılıf olduğunu ileri sürdü.

Tank Palet fabrikasını verdiğimiz Sancak da muhtemelen Altay tankımıza motor bulamadı. Gerçi Savunma Sanayii yetkilileri bulunduğunu ve imza aşamasında olduğunu söylemişler ama ilk vaatlere göre 2020 Mayıs ayında seri üretim tanklarımızın sahada olması gerekiyordu. Söz konusu firmaya dünyada hiçbir devletin özel sektöre vermeyeceği imkanlar verilmişti. Üstadın dediği gibi: "Üst üste sorular soru içinde..."

Savunma sanayiimizi takip eden vatandaşlar merak içinde...