Türk savunma sanayiinin bütün üreticilerinin katılımıyla geliştirilen MİLGEM’in 5’inci gemisi, İ sınıfı fırkateyn projesi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde, STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) ana yükleniciliğinde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığıyla birlikte İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşası tüm hızıyla devam ediyor.

STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) Genel Müdürü Murat İkinci, İ sınıfı fırkateyn projesindeki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"İ sınıfı fırkateyn, yerlilik oranı en yüksek, Türkiye’nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği en büyük milli savaş gemisi ve fırkateyn sınıfındaki ilk gemi olacak. Türk Deniz Kuvvetlerine en kısa sürede teslim edilecek." diyen İkinci, böylesine önemli ve ilkleri barındıran bir projede ana yüklenici alarak görev almaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını vurguladı.

Geminin bir an önce teslimiyle ilgili çok yoğun çalışma içerisinde olduklarını dile getiren İkinci, şunları kaydetti:

"Geminin inşasıyla ilgili faaliyetler tam gaz devam ediyor. Son olarak ASELSAN ile HAVELSAN arasında oluşturulan iş ortaklığı ile savaş sistemleriyle ilgili sözleşme imzaladık. Böylece silah sistemlerinin teslim edilmesine yönelik çalışmalar başlatıldı. Gemimizin silah sistemleri, mühimmatları, hava savunma kısmı da dahil olmak üzere milli imkanlarla gerçekleştirilmiş olacak.

Türkiye’nin içinde bulunduğu hassasiyetleri, bölgedeki gergin durumu da göz önüne alarak, savunma sanayimizdeki diğer firmalarla beraber geminin bir an önce Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesiyle ilgili yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Gemi, üzerindeki silah sistemleri ve yerlilik oranıyla çok ciddi bir örnek teşkil edecek ve Türk savunma sanayisinin en üst noktada katma değer üreten platformu olarak gurur kaynağı olacak."

Projede, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN‘ın katkılarıyla Türk savunma sanayiinin en uç noktasındaki ürünün ortaya çıkartılacağını ifade eden Murat İkinci, "İ sınıfı fırkateynin, Akdeniz’deki durum başta olmak üzere Türk Deniz Kuvvetlerine çok ciddi güç katacağını değerlendiriyoruz." dedi.

İkinci, proje takvimine ilişkin şu bilgileri verdi: "Geminin teslimini planlananın öncesine çekmekle ilgili çok yoğun çaba içerisindeyiz. İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşası devam ediyor. Silah sistemlerinin de üzerinde yer aldığı ana kritik sistemlerinin yapılmasına başlanmıştı, bunlar hızlanacak. Savunma sanayisindeki topyekun iş birliğiyle kısa sürede denize indirip hızla kullanıma sunacağız. Çalışmalar planlandığı gibi yolunda devam ediyor."

Fırkateyn; büyük gemileri destekleyen, nispeten küçük; çeşitli tonajlarda olmakla birlikte genelde 2000 - 4000 tonluk modern savaş gemisidir. Günümüz Batı donanmalarındaki destroyere adıyla kullanılmaktadır.

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen "İ" (İSTİF) sınıfı fırkateyn projesinde, ADA Sınıfı Korvetlerin boyu uzatılmış, ilave silah sistemleri yerleştirilmiş ve geliştirilmiş versiyonu olan ilk geminin tasarım ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına karar verilmiştir. "İ" sınıfı fırkateyn tasarım faaliyetlerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından devam edilmekte olup inşa başlangıç töreni 03 Temmuz 2017 tarihinde icra edilmiştir. İstanbul Tersanesi K.lığında inşası devam etmekte olan "İSTİF" Sınıfı fırkateynlerin 2021 yılından itibaren hizmete girmesi beklenmektedir.

Bir savaş gemisi platformunun değerini, ona kumanda eden personelin değeri ve verimliliği belirlemektedir. Bu sebeple milli/milletlerarası standartlar göz önünde bulundurularak tasarım faaliyetleri esnasında gemi personelinin çalışma ve günlük hayat şartlarına önem verilmiştir.