T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SSB resmi YouTube kanalı üzerinden soruları cevapladı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sektördeki genel durumu değerlendirdiği konuşmasında hava savunma sistemlerinde gelinen son duruma ilişkin de açıklama yaptı.

İsmail Demir Hisar hava savunma füze sistemleri ile ilgili olarak: "Hisar-O ile ilgili çeşitli birimleri sahaya gönderdik. Hisar-O için sahada diyebiliriz. Sistem yerleştiriliyor. Hisar-A seri üretim sürecinde." dedi . İsmail Demir ayrıca HİSAR-A’dan çok Hisar-O’ya ihtiyaç duyulduğu için HİSAR-A sayısının azaltıldığını ve Hisar-A’nın, Hisar-O ya dönüştürüldüğünü ifade etti.

HİSAR, yerden havaya füzeli bir hava savunma sistemi grubudur. Grup içinde, alçak irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-A, orta irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-O ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi HİSAR-U yer alır. Sistemler, Aselsan ve Roketsan liderliğinde 2007'den itibaren geliştirilmektedir.

Mart 2020’de CNN Türk’te konuşan Demir: "Hava savunma katmanlı bir sistem. Korkut sistemimiz devrede, şu anda sahada. O – Korkut – parçacıklı mühimmat atan ve biraz yakın hava savunması yapan. Ama büyük bir müjde olarak şunu söyleyebiliriz. Hisar A ve O sistemlerimiz inşallah sahada olacaklar. Bu operasyon sırasında inşallah bu hava savunma sistemimizin sahaya kurulduğunu önümüzdeki bir hafta içinde sahada görmek de başka bir müjde olacak. Bu da hava savunmamıza başka bir boyut ekleyecek. Onun için bu anlamda çaba gösteren ROKETSAN ve ASELSAN’a teşekkür ediyoruz. Sahada bu ürünlerimiz gücümüze güç katacak." demişti.

HİSAR-A

K.K.K.lığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere, hareket halindeki birliklerin ve kritik bölge/noktaların nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin alçak irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirmek amacıyla ASELSAN tarafından milli imkanlar kullanılarak geliştirilen Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemidir.

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-A Füzesi):

• Sistem Önleme Menzili: 15 km

• Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli

• Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm

• Çift Kademeli Roket Motoru

• Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

HİSAR-O

K.K.K.lığı’nın orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere nokta ve bölge hava savunması kapsamında tehdidin orta irtifada tesirsiz hale getirilmesi görevini yerine getirecek. HİSAR-O dağıtık mimaride, tabur ve batarya yapısında kullanılacak.

Taktik & Teknik Özellikler (HİSAR-O Füzesi):

• Sistem Önleme Menzili: 25 km

• Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkinlikli

• Ataletsel Navigasyon ve Veri Bağı ile Ara Safha Güdüm Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm

• Çift Kademeli Roket Motoru

• Görüntüleyici Kızıl Ötesi Arayıcı Başlık

• Hedef Tipleri (Sabit Kanatlı Uçak, Döner Kanatlı Uçak, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları (İHA), Havadan Karaya Füzeler)

HİSAR - U

Türkiye’nin uzun menzilli balistik füzelere ve havadan gelecek tehditlere karşı ” Uzun Menzilli Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi” olan Hisar-U projesine başlandı.

Hisar-U Hava Savunma Sistemi 8×8 taşıyıcı araç ile taşınacaktır. Taşıyıcı aracın Man firmasından olması planlanmaktadır. Rf yani aktif radar güdümlü başlığına sahip olacak ve hedeflerini başarılı vurma oranı yüksek olarak imha edecektir.

Hisar-U için radar geliştirme çalışmaları Aselsan tarafından yürütülmektedir. Radar olarak iki alternatif oluşmuştur.

Birincisi 600 km Uzun Menzilli ve Kara Konuşlu Hava Savunma Radarı olabileceğini ifade etmişlerdir.

İkinci alternatif radar ise şu an Tf-2000 Hava Savunma Fırkateyni içi geliştirilmekte olan ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) dır. ÇAFRAD ise 1000+ hedefi takip etme özelliğine sahip olup 450+ km menzile sahiptir. Kara konuşlu çeşidinin geliştirilerek Hisar-U Uzun Menzilli Hava Savunma Sisteminde kullanılması planlanmaktadır.