Türkiye, bütün dünyada olduğu gibi yeni korona virüsü (COVID-19) ile mücadele ediyor. Virüsün yayılmasını önlemek maksadıyla bir dizi tedbir alınmış durumda. Bunlardan biri de şehirler arası ulaşımın kısıtlanması. İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelge ile 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 3 Nisan itibariyle giriş çıkışların olmayacağın açıklamıştı. Daha sonrasında yasak 15 gün uzatılmış, bitiş tarihi olan 19 Nisan’da yine 15 gün daha uzatılmasına karar verilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Mayıs 2020 günü AB toplantısı ve kabine toplantısı sonrası tedbirlerle ilgili açıklamalar yaptı:

Aşı çalışmalarına değinen Erdoğan, konuşmasında; korona virüsü aşısının insanlığın ortak malı olması gerektiğini belirterek Türkiye'nin 23 Mayıs tarihine kadar corona virüsü aşısı çalışmaları fonuna katkısını belirleyeceğini açıkladı.

Erdoğan, ""Bu salgın bize, dillerimiz, dinlerimiz farklı olsa da kaderimizin ortak olduğunu hatırlatmıştır. Türkiye olarak bu anlayışla bugüne kadar 57 ülkeye tıbbi malzeme desteği sağladık. Maskeden solunum cihazına kadar bu süreçte ihtiyaç duyulan kritik sağlık malzemelerinin tedarikinde de güvenilir ortak olmaya devam ediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası normalleşme planını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırması günlerinin birinde ve dört saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da 10 Mayıs Pazar günü saat 11,00 - 15,00 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz. 20 yaş altı için de bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız" dedi. Erdoğan ayrıca, "Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek. Alışveriş merkezleri 11 Mayıs'tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek" dedi.

Yüksek Öğretim Kurumları sınavı 27 - 28 Haziran'da, Liselere Geçiş Sınavı 20 Haziran'da, Askeri Öğrenci Sınavı 14 Haziran'da yapılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönebilecekler. Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takiplerinin durdurulması uygulamaları 15 Haziran'da sona erecek.

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak. MSB'nin atama, görevlendirme ve personel temin faaliyetleri 1 Haziran'da, celp işlemleri 5 Haziran'da bedelli askerlik işlemleri ise 20 Haziran'da başlayacak.

Salgın hastanelerinin sayıları 1 Haziran'dan itibaren azaltılarak bu kuruluşların hasta kabulüne ve normal işleyişe başlamaları sağlanacaktır.

31 İlde uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlaması önce 7 ilde bu geceden itibaren  kaldırılacak. Bu iller: Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla. 24 ilde giriş çıkış yasağı 15 gün daha uzatıldı.

Satışı yasaklanan ve devletçe ücretsiz dağıtılmaya çalışılan ancak organizasyonu tam olarak gerçekleştirilemeyen koruyucu maskelerle ilgili olarak da açıklama yapıldı: "Bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske ve bez maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz. Bir üst fiyat belirleyeceğiz."