Günlük kapasitesi 500 ton kanola ve 400 ton ayçiçeği olan, proje maliyeti 4,4 milyar tengelik bitkisel yağ fabrikası Taldıkorgan’da açıldı.

İlk aşamada 50’ye yakın kişiye istihdam sağlanmış olup, fabrikanın tam kapasiteyle çalışması ve genişletilmesiyle yaklaşık 500 kişilik yeni istihdam imkanının sağlanması planlanmaktadır. Alman malı makine ve ekipmanla donatılan fabrikada ekstruder teknolojisi kullanılacak olup mamulleri önce iç piyasada satılacak, ilerleyen dönemde ise Çin’e ihraç edilecektir.

Fabrikanın açılış törenine katılan Sergey Tereşenko, “Burada organize sanayi bölgesinde yerel yönetim tarafından bütün imkanlar sağlandı. Elektrik, su, gaz, gerekli altyapı mevcut. Geriye kalan işletme kurmak, üretim yapmaktır. İleride yem üretim tesisini, konserve fabrikasını açmayı planlıyoruz. İlk etapta ise bitkisel yağ fabrikasını kurduk ve bugün açılışını yapıyoruz. Ayçiçeği ve kanola tohumu işlenecek. Bu vesileyle herkesi bu bölgede işletme kurmaya, hep birlikte yeni istihdam yaratmaya ve yerli üretim yapmaya çağırıyorum.” dedi.

Almatı Eyalet Valisi Amandık Batalov ise fabrika açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün hepimiz tarımla geçinen bölgemiz için önemli bir işletmenin açılışına katılıyoruz. Yatırımcılara içtenlikle teşekkür ederim. Kendi tarafımızdan her türlü desteği sağladık, organize sanayi bölgesinde gerekli bütün altyapı mevcuttur. Uygulanan tedbirler sayesinde geçen yıl eyaletteki sanayi üretim hacmi 950 milyar tengeye ulaştı. Bu yılki beklentimiz 1 trilyon tengeyi aşmasıdır. Tarımda brüt üretim geçen yıl 846 milyar tengeyi buldu. Bu yıl 950 milyar tengeyi aşmayı, muhtemelen 1 trilyona kadar çıkarmayı planlıyoruz. Aynı zamanda yıl geçtikçe öncelik verdiğimiz bitkilerin işleme hacimlerini arttırıyoruz. Yeni yağlı tohum işleme fabrikasının da işimize katkısı olacak. Yeni yatırımların çekilmesi, yeni üretim tesislerinin açılması, istihdam imkanlarının sağlanması söz konusu olacak.” diye konuştu.

Kaynak: GBNews