Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in yeni tip koronavirüs salgınının önünü açtığını ve ihmalinin bulunduğunu iddia etti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), Çin yönetiminin, Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını ve bulaşıcılık derecesini “tıbbi stok yapabilmek için” kasıtlı olarak sakladığını dillendirdi.

Associated Press (AP) haber ajansının haberine göre, ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Çin’in koronavirüs salgınındaki tutumuna ilişkin 4 sayfalık bir rapor hazırladı.

Raporda, Çinli yetkililerin Ocak ayından bu yana salgını kasıtlı olarak sakladığı iddialarına yer verilirken; Pekin yönetiminin, koronavirüsü kamuoyuna önemsiz bir vaka gibi göstermeye çalıştığı kaydedildi.

Ayrıca raporda, Çin’in virüsün yayılmaya başladığı ilk günlerde, çeşitli ülkelerden yoğun bir şekilde tıbbi ekipman ithal etmeye başladığına işaret edildi. Bu iddiaları destekleyen en somut gelişme de, Pekin’in tıbbi ekipman ihracatını yasaklayıp, ilgili ticari verileri paylaşmayı reddetmesi oldu.

Öte yandan, Çin yönetiminin koronavirüs salgınına dair Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) bilgilendirmediği vurgulanan raporda, “Bu süreçte yapılan tıbbi ekipman ithalatı Ocak ayına ait ithalat ve ihracat verilerindeki anormalliklerle eşleşmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Kovid-19 virüsünün Çin’in Vuhan kentinde bulunan laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu öne sürerek, “Çin’in, yürüttükleri standartların altındaki laboratuvarlar ile dünyayı enfekte etme geçmişi var. Size bunun (Kovid-19) Wuhan’daki laboratuvardan çıktığına dair çok sayıda delil olduğunu söyleyebilirim.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Benzer açıklamalar yapan ABD Başkanı Donald Trump ise, virüsün Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü ancak şu anda konuya ilişkin detayları paylaşamayacağını açıklamıştı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı