Süleyman Askeri

Kocaeli ilimize bağlı İzmit Kaymakamlığının ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, 65 yaş ve üstü vatandaşlara dağıtılan  kolonya ve maske paketleriyle ilgili bir yazı gönderdiği öne sürüldü. İddiaya göre paketleri öğretmenlerin dağıtması istendi.

Olay basına yansıdı. İlk tepki gösteren Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı oldu. Ancak bu durum ilk değildi. Sağ olsunlar, mülki amirlerimiz bir asırdan beri ne zaman kimin yapacağı açık olmayan bir iş olsa Milli Eğitim Müdürlüklerine havale ederler. Bu iş de öyle oldu. Tepkiler üzerine kaymakamlık emri tevil edildi: Kaymakam Şevket Cinbir, “Öğretmenler gönüllülük esasına göre görev alacaktır” dedi.

Kaymakama göre "Öğretmenlerimiz de bu dağıtım işinde gönüllülük esasına göre görev alacaktır. Bugüne kadar öğretmenlerimiz zaten gönüllülük esasıyla vefa sosyal destek grubunda çalışıyordu. Sadece öğretmenler değil, bekçi, imam, jandarma, polis, muhtar , zabıta,sosyal hizmet çalışanı,mühendis gibi birçok kamu görevlisi ve STK gönüllüleri  de görev yapıyor." ama sayıp bakmak lazım: Öğretmen, polis, jandarma ve belediye zabıtası dışında kaç kişi görev yapıyor?

Üstelik bu görev yapılırken de görevi yapanlara eşit davranılmıyor. Nerede mi? Ordu ilimizde.

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlere göre; Ordu'nun Gölköy ilçesindeki eğitim kurumlarında görevli 20 okul müdürü, korona salgını nedeniyle kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu'na gönüllü olarak katılmış, 65 yaş ve üstü vatandaşların ihtiyaçlarını kapılarına götüren müdürlerden sadece bir tanesine başarı belgesi verildiği, belge verilen müdürün, hükümete yakın bir sendikaya üye olduğu iddia edilmişti.

Eğitim Bir Sen Ordu 1. Numaralı Şube Başkanı yalanlama maksadıyla bir açıklama yaptı ama pek de yalanlama olmadı. Okul Müdürleri arasında yapılan ayrımı Kamu-Sen üyesi Kaymakamlık yazı İşleri Müdürüyle izah etmeye çalıştı: "İlçemizin kaymakamı yetkisini kullanarak bu arkadaşlardan 4 kamu görevlisine başarı belgesi vermiş. Mülki amir kendi yetkisini kullanarak sadece eğitimcilere değil kamu görevlilerine yönelik bir takdirde bulunmuştur. Üstelik bunlardan birisi sizin konfederasyonunuza üye kaymakamlık yazı işleri müdürüdür." dedi.

Ya Ardeşen'de olana ne diyelim... Bir akşam üzeri bir polis memuru kaymakamlık talimatı diyerek bir öğretmenimizi telefonla arıyor, ”kaymakamlık sizi otogarda görevlendirdi” diyor. Öğretmen yapacağı görevi soruyor. Memur arkadaşımız yolcuların kimlik, belge sorgulaması yapacağını söylüyor. Görevi haklı olarak kabul etmeyen öğretmene "KINAMA" cezası veriliyor.

Haksızlığı yapan her kim olursa olsun, bir gün haksızlığa uğrayacaktır.