Türkmenistan At Gününü Kutladı - Milli Güç

Reklamlar

loading...

Türkmenistan At Gününü Kutladı

Türkmenistan 26 Nisan 2020 günü Türkmen Atı Milli Günü’nü kutladı. Bu vesileyle, Başkan Gurbanguly Berdimuhamedov vatandaşlarına bir tatil mesajı ile hitap etti.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov

Başkan mesajında özetle şunları belirtti: “Atlarımız rüzgardan daha hızlı – halkın ulusal gururu ve yüzyıllar boyunca yaratılan büyük değer. Bu nedenle ülkemizdeki bağımsızlık yıllarında, at yetiştiriciliği ve binicilik sporunun gelişimine büyük önem verilmektedir. Atalarımızın asil gelenekleri yeniden canlanıyor, Türkmen at yetiştiriciliği sanatı yeni boyutlara çıkıyor.

Eski zamanlardan beri atları kutsallık düzeyine yükselten halkımız, onları enfes koşumlarla, altın ve gümüş at ekipmanları ile süsledi. Atalarımızın bu harika gelenekleri modern mücevher sanatında başarıyla devam ediyor. Tatillerimizin süsü olan Türkmen atlılarının binicilik oyunları, yurttaşlar ve yabancı konuklar üzerinde silinmez izler bırakıyor.

Devletimiz, ‘cennet atları’nın dünyada şöhretini arttırmanın yanı sıra at yetiştiriciliği sanatının ve binicilik sporunun gelişmesi için uygun şartlar ve geniş imkanlar sunmaktadır. Bu maksatla dünyanın çeşitli ülkeleriyle yakın işbirliği de kurulmuştur. Milletlerarası standartları karşılayan  binicilik tesislerinin vilayetlerimizde inşa edilmesi, modernizasyonu, at yetiştiricilerinin hayat şartlarının iyileştirilmesi, ülkemizde at yetiştiriciliği sanatının gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.”

Son Güncelleme : 27 Nisan 2020

Milli Güç

Milli Güç

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın