Kazakistan'da 26 Nisan itibariyle 270 binden fazla insan sosyal yardım aldı.  Nursultan (Astana) şehir merkezinde sosyal yardım görevlileri yoğun bir durumda dinlenmeden çalışıyor.

Cumhurbaşkanı kararına göre, 42.5 milyar tenge tutarındaki sosyal yardım alanların listesi genişletildi.

"Ben doğum izninde bekar bir anneyim. Üç çocuk yetiştiriyorum. Şimdi devlet bize yardım ediyor. 42.5 bin tenge ödeme için başvurduktan sonra, telefonuma sosyal yardım randevusu hakkında bir mesaj aldım. Hemen 20 dijital kart detayı gönderdim ve nakit yardım aldım. Bu zor günler bizi kayıtsız bırakmadı. Ayrıca Biz birgemiz kampanyasının bir parçası olarak belediye başkanı, Nur Otan partisi ile birlikte yemek sepetleri dağıttı. Bu yardımdan dolayı çok mutluyuz, "dedi üç yaşındaki annesi Galiya Baitoreeva.

Acil durumlarda, sosyal yardım sadece salgın sebebiyle işsiz kalanlara değil, aynı zamanda bir yıldır annelik izninde olan serbest meslek sahibi kadınlara ve öğrencilere de sağlanıyor. Daha önce bildirildiği gibi, 42.5 milyar tenge tutarındaki sosyal yardım başvuruları Kazakistan "e-Devlet" web portalı aracılığıyla yapılabiliyor. Uygulama metodu mümkün olduğunca basit.

Ayrıca, diğer sosyal destek tedbirleri de sürdürülmektedir. Özellikle, hedeflenen sosyal yardım, gıda paketleri, tıbbi maskeler ve diğer koruyucu ekipman şeklinde garantili sosyal yardımlar dağıtılmaktadır.