İsveç’te koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıkan ve tedavi edilmediği için Türkiye’ye getirilmek üzere Türkiye’den ambulans uçak gönderilen hasta Emrullah Gülüşken’in kızı Leyla Gülüşken, “Tek bir devlet bunu yapabilirdi, o da kendini gösterdi, o devlet Türkiye.” dedi.

İsveç’in Malmö kentinde 13 gündür rahatsız olan koronavirüs testi pozitif çıkmasına rağmen tedavi edilmeyerek eve geri gönderilen Emrullah Gülüşken’in kızlarının sosyal medyadan sesini duyurması üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca harekete geçti. Bakan Koca, İsveç’e ambulans uçak gönderilmesi talimatı verdi.

Sosyal medyadan yardım çağrısı içeren tweet attıktan sonra seslerinin duyulduğunu kaydeden Gülüşken, sonrasında Türk makamlarıyla iletişime geçtiklerini belirtti.

Sabah saatlerinde hareket eden ambulans uçak Türkiye saatiyle 10.30 civarında İsveç’e vardı. Emrullah Gülüşken, çocukları Esma, Samira ve Mahmut’la Türkiye Sağlık Bakanlığının ambulans uçağıyla Türkiye’ye getirildi. Gülüşken, Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alındı.