Türkmenistan'ın Ramazan ayı boyunca camilerin kapalı olmayacağı bildirildi. RIA Novosti'nin haberine göre ülkede dini vecibeler e olağan şekilde yerine getirilecek. Yeni korona virüsü salgını sebebiyle herhangi bir kısıtlama yapılmayacak. Habere göre, insanlar hem teravih namazı hem de kalabalık cemaarin toplandığı cuma namazlarına katılabilecek.

Ramazanın ilk gününde, Türkmenistan cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat'taki Hazret-i Ömer camiindeydi. Devlet başkanı burada yaşlılarla konuştu. 2018'de inşa edilen camiyi inceledi ve herkesle birlikte bir iftar yemeğine katıldı. Yerel televizyonun görüntülerine bakılırsa, sohbete yaklaşık yüz kişi katıldı.

Yetkililere göre, Türkmenistan'da yeni koronavirüs vakası yok. Ancak sitemizin daha önce Türkmenistan dışında bir kaynaktan alarak yayımladığı habere göre bir Çin petrol şirketi çalışanı bu virüs sebebiyle vefat etmişti. Şubat başlarında gerçekleşen bu ölümden sonra sıkı tedbirler sonucu korona virüsü vakaları tamamen sona ermiş olabilir.

Kaynak: kabar.kg