Süleyman Askeri

Diyanet İşleri Başkanlığı, Anayasamızın hükümleriyle kurulmuş bir teşkilat. Her mahalle ve köyde bulunan mescidlere kadar yaygın personeli var.

Diyanetin iç siyasi meselelerde taraf olması elbette hoş değil. Başkanından hademesine kadar devlet memuru olan teşkilatın hiçbir personelinin bir siyasi partinin lehine veya bir siyasi partinin aleyhine çalışması, konuşması, yazması 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125’inci maddesine göre suç. Ne yazık ki bizim bazı siyasetçilerimiz diyanet personelini yanlarına çekmeyi; bazıları da maaş ödemekten başka işe yaramayan bütçesini eleştirmeyi bırakmıyorlar.

Bazı istismarcılar ise Alevi vatandaşların vergileriyle imamlara maaş verilmesini eleştiri konusu yapıyorlar. Hayatlarında hiç Alevi köyünde yaşamadıkları da böylece anlaşılıyor. Namaz kıldıracak “dede” yoksa Alevi’nin cenaze namazını diyanetin imamlarının kıldırdığından habersiz zavallı istismarcılar.

Başkanından imamına kadar diyanet personelinin siyasetten uzak kalması en büyük temennimiz.

Şimdi de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a takmışlar. Hatta suç duyurusunda bile bulunmuşlar. Doğrusu, Ali Erbaş’a öyle büyük muhabbet duygularımız olmadığından ne dediğini, neyle suçlandığını biraz geç öğrendik.

Ne demiş Ali Erbaş?

"İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti." demiş. Hatta bu kadarla da kalmamış, “Yılda  yüz binlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın İslamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Ey insanlar! Canımıza, aklımıza, inancımıza, malımıza ve neslimize zarar veren şeylerden uzak duralım.” da demiş.

Peki ne deseydi? “Aferin, yasak olan ne varsa yapın. Kadınmış, erkekmiş, ayrım yapmayın, s..n birbirinizi…” mi deseydi?