Kırgızistan’ın Devlet Sanatçısı, ünlü Manasçı Elmirbek İMANALİYEV’in zamansız vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Kırgızistan’ın saz ve söz sanatı ustalarından değerli bir dostu genç yaşta kaybetmenin acısıyla, Sayın Elmirbek İMANALİYEV’e Allah’tan rahmet; başta kederli ailesi, yakınları  ve sanat camiası olmak üzere Kırgız  halkına başsağlığı ve sabır diliyorum.

Kırgızistan’ın Devlet Sanatçısı unvanına sahip ünlü şair, ozan, Manasçı,  müzisyen ve aktör  Elmirbek İMANALİYEV, Kırgızistan’ın Manasçıları ve doğaçlama masal anlatma sanatı temsilcilerinden Estebes, Tuuganbay ve Aşıralı gibi üstadlarından öğrendiği sanatını genç nesillere aktaran ve geniş halk kitleleri tarafından sevilen en önemli sanatçılarındandı. Kırgızistan’ın âşıklık geleneğinin ve atışma sanatının en güçlü temsilcilerinden biri olan İMANALİYEV’in ünü Kırgızistan topraklarını da aşarak Türk Dünyası’nın diğer ülkelerine  de ulaşmış, katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardaki başarıları onu Türk halklarının ortak değerine dönüştürmüştür. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY tarafından düzenlenen etkinliklerin de faal iştirakçılarından olan İMANALİYEV, Teşkilatın, 2014 yılında Kırgızistan’ın ünlü ozanı Toktogul Satılganov’un doğumunun 150. yıldönümüne ithafen  Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkiye'de düzenlediği etkinliklerde başarılara imza atmıştır. TÜRKSOY tarafından Toktogul Satılganov madalyasına layık görülen Elmirbek İMANALİYEV kısa ömrüne sığdırdığı başarıları, Türk halklarının kültür ve sanatına kazandırdığı değerli eserleri ile genç nesiller için örnek olacak bir şahsiyettir.

Türk Dünyası’nın yetenekli sanatçılarından değerli bir kardeşimi kaybetmiş olmanın üzüntüsüyle, TÜRKSOY Teşkilatı ve şahsım adına Sayın İMANALİYEV ‘in ailesine ve yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum. Elmirbek kardeşime de Allahtan rahmet diliyorum.  Mekânı cennet olsun.

Düsen Kaseinov