Bazı ülkelerin siyasi liderleri, "Ermeni meselesi" hakkında tarihi gerçeği yansıtmayan çarpık ifadeler vermektedir.

Bu görüş AZERTAC'a Azerbaycan Cumhurbaşkanı Asistanı - Başkanlık İdaresi Dış Politika Dairesi Başkanı Hikmet Hajiyev tarafından dile getirildi.

Hikmet Hajiyev: "Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında belirtildiği gibi, o zaman yasadışı Ermeni silahlı gruplar tarafından 500.000'den fazla insan öldürüldü. Aynı zamanda, Bakü'de ve Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde Mart 1918'de katledilen katliamlar. ve sessizlik içinde vahşeti geçer.

1980'lerin sonlarından bu yana Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde saldırgan ayrılıkçılık eylemleri yürüten Ermeni terör örgütleri çok sayıda terör eylemi gerçekleştirdiler. Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik askeri saldırganlığı sonucunda Dağlık Karabağ bölgesi ve Azerbaycan'ın yedi çevresi işgal edildi. Bir milyondan fazla Azerbaycanlı, Ermenistan ve işgal altındaki bölgelerde kanlı etnik temizliğe maruz kaldı. Ermenistan çok sayıda savaş suçu, insanlığa karşı suç ve soykırım eylemi gerçekleştirdi. 26 Şubat 1992'de Hocalı şehrinde Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan'ın sivil nüfusuna karşı gerçekleştirdiği görülmemiş zulüm ve soykırım buna açık bir örnektir.

Azerbaycan'ın devam eden Ermeni işgali sonucunda, bir milyondan fazla Azerbaycanlı mülteci ve ülke içinde yerinden edilmiş kişiler olarak yaşamak zorunda kalıyor. Ermenistan'ın işgal üzerine kurulu yıkıcı politikası, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Helsinki Nihai Kanunu ilkeleri temelinde Ermeni-Azerbaycan çatışmasına adil bir çözüm bulunmasına izin vermiyor. Ermenistan'ın saldırganlık politikası, bölgede barış ve güvenlik için büyük bir tehdit olmaya devam ediyor.

Ermeni silahlı kuvvetleri, Ermenistan ve Azerbaycan birliklerinin temasları ve iki ülke arasındaki sınır boyunca çocuklar dahil sivillerin hedeflenmesi ve öldürülmesi politikasını sürdürmektedir.

"Ermeni soykırımı", Ermenistan ve Ermenistan tarafından işlenen ve Ermenistan'ı ezilen bir ülke olarak sunan suçları gizleme amacına hizmet ediyor. Tarihi gerçekler, Ermenistan ve Ermeni lobi çevreleri tarafından kasten tahrif edilmiştir.

Tarih tarihçiler tarafından incelenmeli ve siyasi amaçlarla kullanılmamalıdır. Türkiye arşivleri açmasına ve tarihçilere 1915 olaylarının tarihsel gerçeklerini araştırmasını teklif etmesine rağmen, Ermenistan bunu reddetti.

Diyerek şöyle devam etti: "Bazı devletler, tarihin bozulmasına dayanarak 100 yıl önce meydana gelen olayların siyasi değerlendirmelerini yapmak yerine Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı devam eden askeri saldırganlığına adil bir değerlendirme yapmalı ve Ermenistan'ın saldırganlık politikasına son vermelidir."

Kaynak: 525. Gazete