ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan gemilerini açık denizlerde “taciz eden herhangi bir İran hücumbotunun” Amerikan donanmasınca vurulması talimatını verdiğini söyledi. Trump, açıklamayı Çarşamba günü Twitter üzerinden yaptı.

Trump’ın bu açıklaması, İran Devrim Muhafızları donanmasına ait 11 teknenin geçen hafta Basra Körfezi’nde ABD gemilerine yaklaşmasının ardından geldi.

Uzun süredir uzlaşmazlık yaşayan Amerika ile İran arasında 2016 ve 2017 yıllarında da Körfez’de benzer gerginlikler yaşanmış, ABD donanmasına gerektiğinde İran gemilerine ateş açma emri verilmişti.

Trump, 22 Nisan Çarşamba günü resmi Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “ABD Donanması’na, denizlerde gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İran hücumbotlarına ateş edip yok etmeleri talimatını verdim” ifadelerini kullandı.

İran Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Tuğgeneral Ebulfazl Şikarçi, ABD'nin İran'ı tehdit etmek yerine yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından kendisini kurtarması gerektiğini söyledi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Selami, ABD Başkanı Trump'ın donanmaya verdiği “vur emri” ile ilgili açıklama yaptı. ABD donanmasını “terör örgütü” olarak nitelendiren Selami, “Ulusal güvenliğimize, deniz sınırlarımıza ve gemilerimize yönelik her saldırıya kararlı, etkili ve hızlı bir karşılık vereceğiz.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın donanmaya verdiği “taciz edilmeleri halinde İran savaş gemilerini imha etmeleri” talimatıyla ilgili konuşan Selami şunları söyledi: "Amerikalılar şundan emin olmalıdır ki; ulusal güvenliğimizi, deniz sınırlarımızı, donanma güvenliğimizi ve tüm deniz güçlerimizi koruma noktasında son derece kararlıyız. (ABD’den gelecek herhangi bir saldırıya karşı) son derece kararlı, etkili ve hızlı olacağız."

Haber: Amerika'nın Sesi