Japonya bir adalar ülkesi. Fukuşima bu adaların üstünde bir şehir. 2011 yılında yaşadığı nükleer Ssantral kazası, depremi ve tsunamisi ile tanındı.

Özel olarak kurulmuş bir çalışma grubu, muhtemel afetlerin Japonya kıyı şeridinden yansımalarını öngörüyor ve bunları önlemek için planlar, tedbirler hazırlıyor.

Bir Japon hükümet heyeti, 9,0 büyüklüğünde bir deprem meydana gelirse 30 metreye kadar bir tsunaminin Hokkaido'ya inebileceği konusunda uyardı.

Hükumet tarafından gerçekleştirilen  panelde, böyle bir depremin olma ihtimalini hesaplamanın zor olduğunu itiraf edildi. Bunun "en kötü senaryo" olduğu söylendi. Bu tür felaketlerin her 300-400 yılda bir meydana geldiğine dikkat çekildi. Bu felaketin sonuncusu 17. yüzyılda yaşanmış.

Çalışma grubu, Iwate'in yaklaşık 29.7 metrelik bir tsunaminin yükünü taşımak zorunda kalabileceği ve ardından 27.9 metrelik dalgaların vuracağı Hokkaido'nun sonunun geleceği kanaatine vardı.

Bu arada endişe verici tahminler ve medya raporları, büyük bir tsunami'nin Fukuşima nükleer reaktörünü mahvedebileceğine dair endişelere yol açtı.

Japon yayın kuruluşu NHK'ya göre, bir Japon hükümet araştırması, 13.7 metreye kadar dalgalara sahip bir tsunaminin, TEPCO tarafından Fukushima Daichi santralinin okyanus tarafında inşa edilen 11 metre yüksekliğindeki deniz duvarını silip süpürebileceğini öngördü. Hizmet dışı tesisin havuzlarından birinde yaklaşık 1.000 tank atık su depoladığı bildiriliyor.