Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum geçen sene kesin korunacak hassas alan olarak Salda Gölü'nü belirtmiş ve korumaya alındığını söylemişti.

Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan ve turkuaz renkli suyu, beyaz kumsalı nedeniyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’ne yapılması planlanan Millet Bahçesi projesini yürüten yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonlar, bir kaç gün önce alandaki kumsalı tahrip etti.

Kepçeyle kazılıp kamyonlarla sahilden alınarak 5 kilometre uzağa götürülen kumlar, sosyal medyada gündem olunca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçerek inceleme başlatmıştı. Yüklenici firma yetkilileri hakkında soruşturma başlatılırken, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilileri de önceki gün alana gelerek zarar tespiti için kot incelemesi yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Bakan Kurum’un talimatı üzerine Salda Gölü’ne gelerek incelemelerde bulunmuş, “Alandaki tüm faaliyetleri durdurduk. Gerekli idari tahkikat ve soruşturmaları başlattık. Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Çevre Kanunu kapsamında bir cezai durum söz konusu. Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında suç duyurusu söz konusudur. İhmali olan personelle ilgili idari işlem yapacağız” demişti.

Çeşitli para cezalarından bahsediliyor ama asıl sorunun cevabı yok: Salda Gölü'nün kumunu kim, niçin taşıdı?