Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya işgalindeki Kırım’daki sözde Soruşturma Komitesi tarafından, Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı suçlama yöneltilmesine tepki gösterdi.

ABD’nin Kıyiv Büyükelçiliği, Kırımoğlu’na yöneltilen suçlamaların saçma olduğunu ve Kırımoğlu’nu Kırım dışında tutmak için yapıldığını bildirdi.

ABD’nin Kıyiv Büyükelçiliği, sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu Kırım dışında tutmak için suçlama yöneltirken bir kez daha saçmalık yapıyor. Rusya’yı, Kırım’ın işgalini kaldırmaya ve tüm siyasi tutsakları serbest bırakmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Rusya işgalindeki Kırım’da sözde Soruşturma Komitesi, gönderdiği mahkeme celp yazısında Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı suçlamalarda bulunmuştu.

– Rusya Devlet sınırının yasa dışı geçilmesine ilişkin Rusya Ceza Kanunu 322. maddesinin 3. fırkasına muhalefet;

– Patlayıcı maddelerin satın alınması ve bulundurulmasına ilişkin Rusya Ceza Kanunun 222. maddesinin 1. fırkasına muhalefet;

– Ateşli silahların kullanılmasına yardım ve yataklık etmek, ateşli silahın ölüme veya yaralanmaya neden olacak şekilde dikkatsizce bulundurulmasına ilişkin Rusya Ceza Kanunun 224. maddesinin 1. fırkasına muhalefet.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı