Mübarek Ramazan ayının önümüzdeki günlerde yaklaştığı malumdur.

Her yıl yurttaşlarımız Ramazan ayını özel hazırlık ve sevinçle, heyecanla ve yüksek bir ruhla kutluyordu. Çünkü Ramazan ayı boyunca Müslümanların geçim kaynakları ve işlerinde bereket; ibadetlerine büyük sevap verilmiştir. Gerçekten de Allah, müminlerin gündüzleri oruç tutmasını ve Ramazan ayında geceleri  teravih namazı kılmasını farz ve sünnet olan kulluk görevleri olarak vermiştir.  Kur'an-ı Kerim'i Ramazan ayı boyunca en azından bir kez okumak, peygamberimizin sünnetlerindendir.

Oruçlu insanlara iftar vermek ve muhtaçlara sadaka vermek bu ayın faaliyetleri arasındadır.

Ancak, ne yazık ki, bugün korona virüsü salgını ülkemiz de dahil olmak üzere bütün dünyaya yayıldı. Bu hastalığın yayılmasını önlemek için ülkemizde karantina ilan edilmiştir.

Özbekistan Müslümanları İdaresi Âlimler  Heyeti (2) bütün Müslümanları aşağıdaki talimatlara kesinlikle uymaya davet etmektedir:

1. Ramazan ayı boyunca Müslümanlar aileleriyle birlikte Teravih namazı ve Hatm-i Kuran'ı evlerinde yapmalıdırlar.

2. Kutsal Ramazan ayı boyunca Müslümanların moralini yükseltmek için, Kuran internet üzerinden de okunacaktır.

3. İftarın ödülünü ümit eden cömert Müslümanlarımıza, iftar törenleri için ayrılan fonları mali destek ihtiyacı olan ailelere "Yardım Koordinasyon Merkezleri" aracılığıyla ulaştırabilirler.

4. Bütün Müslümanların komşularını ve yakın akrabalarını toplarsa oruçlarını bozmaları karantina gerekliliklerine aykırı olduğu gibi Allah'ın ayetlerine de aykırıdır.  Nisa Suresi şöyle der: “Ey iman edenler! Allah'a, resulüne ve aranızdaki yöneticilere itaat edin ... ” (1)

5. Zekat fonları ile fırı sadakası ve oruç tutamayanların ödediği kefaret Kamu Yardım Vakfı ve mahalli şubelerinin hesaplarına veya "Yardım Koordinasyon Merkezleri" ne aktarılabilir.

6. Ramazan ayı boyunca tüm TV kanallarında yayınlanması planlanan programlarda, Karakalpakistan Cumhuriyetinin, Taşkent şehrinin ve vilayetlerin baş imamları ve halkımızın saydığı din bilginleri  konuşma yapmalıdır. 

7. Karakalpakistan Cumhuriyetinin, vilayetlerin ve Taşkent şehrinin baş imamları, sosyal ağlar aracılığıyla "Ramazan - bir ay minnet ve sabır" konulu düzenli çevrimiçi konferanslar düzenleyeceklerdir.

8. Müslüman kardeşlerimiz de evlerinde, en kısa zamanda korona virüsü belasının ortadan kalkması için yüce Allah'a içtenlikle dua etsinler.

(1) يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اَط۪يعُوا اللّٰهَ وَاَط۪يعُوا الرَّسُولَ وَاُو۬لِي الْاَمْرِ مِنْكُمْۚ فَاِنْ تَنَازَعْتُمْ ف۪ي شَيْءٍ فَرُدُّوهُ اِلَى اللّٰهِ وَالرَّسُولِ اِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِۜ ذٰلِكَ خَيْرٌ وَاَحْسَنُ تَأْو۪يلاً۟

(2) Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu dengi kuruluş.