ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı 15 Nisan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın doğrudan yükselen bir uydu karşıtı füze test ettiği bilgisine sahip olduğunu iddia etti.

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John “Jay” Raymond, Rus uzay aracının Kasım ayında yörüngeye fırlatıldıktan kısa bir süre sonra, 100 mil içinde  Amerikan uydusuna doğru manevra yapmaya başladığını söyledi. Raymond, “Bu davranışı alışılmadık ve rahatsız edici olarak görüyoruz” dedi. “Uzayda tehlikeli bir durum yaratma potansiyeli var.” Raymond, ABD hükümetinin Moskova'ya duyduğu diplomatik kanallarla endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Açıklamada testin Çarşamba günü yapıldığını ve ABD güçlerinin testi takip ettiğini iddia ediliyor.

Serbest bırakma, Rus yetkililerin uydu Kosmos-2542'nin bir ABD casus uydusunu "kovaladığını" iddia ederek Ocak ayında ABD yetkililerinin alarma geçmesinden aylar sonra geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı o zamanki iddialara, "ABD'nin iddiaları bir uzay yarışı başlatmak için bir bahane olarak kullanmaya çalıştığını" belirterek cevap vermişti.

Rusya Savunma Bakanlığı 2020 Şubatında Sputnik'e yaptığı açıklamada, kendi uzay araçlarının hareketinin ABD uydusu için bir tehdit oluşturmadığını ve en önemlisi milletler arası hukukun normlarını ve ilkelerini ihlal etmediğini belirtmişlerdi.

Rus yetkililer, ABD'nin son iddialarına henüz cevap vermedi.