Cuma günü akşam ilan edilen ve son anda ekranlarda altyazı ile duyurulan yasak üzerine gündem pandeminin bulaşma riski ve İçişleri Bakanı'nın istifası haline gelmişti.

Birçok ilde sokağa çıkma yasağı sonrası kurala uymayan vatandaşlara polis ve jandarma ekipleri tarafından ceza yazıldı.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında olmayan illerde yöneticiler halkı uyardı: Telaşlanmayın. "Biz büyükşehir değiliz."

Engin Ardıç ve Mehmet Barlas yazılarında yasak kararını duyunca alışverişe çıkan yurttaşlara hakaret içeren ifadelere yer verdiler. Ardıç yurttaşlara “Ayı” diyerek hakaret ederken, Barlas ise “zeka özürlüler” dedi. Ardıç’ın “Ayılar, alt tabaka, lümpen” diyerek hakaret ettiği yazısının ilgili bölümü şöyle“Şimdi de, yasağı çiğneyen ayıları televizyondan gülerek izlemiyor muyuz? “Marketlere” hücum edenleri, ekmek kuyruğunda tekme tokat birbirine girenleri… Çünkü virüs iki saat tatil yapacak, insanlar ihtiyaç maddelerini yasak başlamadan alsınlar diye saat ondan on ikiye kadar bulaşmayacak! İyi kalpli virüs, insanları düşünüyor.

Ya belediye başkanının açıklaması. Hakikaten inanılmaz. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, verdiği bir röportajda EYT'lileri aşağılayan bir dille konuşarak "İşsiz güçsüz EYT’ye takılanlar" ifadelerini kullanmış. Bir kanun geriye doğru işletilip emeklilik hakları ellerinden alınan, senin iktidarında aylık bağlama oranı kuşa çevirilenlerden özür dilemek dururken hakaret... İnanılmaz.

En çok tepkiye yol açan açıklama bir hanımefendiden gelmiş. Twitter mesajlarını yakın çevresi dışına kapattığından bu meşhur mesajın görüntüsünü medyadan aldık. Aynı yazarın ballı ihaleler aldığını da Yeniçağ gazetesinden öğrendik. Yenişafak gazetesi yazarı Ayşe Böhürler'in sözü şöyle:

Ne demiş eskiler: Tok açın halinden anlamaz.