Dünya, Çin’de ortaya çıkarak dünyaya yayılan yeni  korona virüsü (COVID-19) salgınıyla mücadele ediyor. Mücadele eden bazı ülkeler, salgının küresel çapta yayılmasında esas sorumluluğun Çin’de olduğu görüşünde. Son olarak, Hindistan, Pekin yönetimini Birleşmiş Milletlere şikayet ederek, 20 trilyon dolar tazminat talep ettiğini bildirdi.

France-Press haber ajansının yayımladığı habere göre, Hindistan Barolar Birliği ve Hindistan Uluslararası Hukuk Komisyonu, BM İnsan Hakları Komisyonuna şikayette bulundu. Hindistanlı avukatlar, Çinli yetkililerin salgın ile ilgili gerçek durumu gizlemek suretiyle küresel bir felakete neden olduğunu iddia ederek, ortak şikayette bulundu.

Ayrıca, söz konusu dava dilekçesinde, Çin’in virüsün yayılmasında doğrudan sorumlu olduğuna dikkat çekildi. Yeni  korona virüsü (COVID-19) salgınının, Hindistan ekonomisine verdiği zararlara karşılık 20 trilyon dolarlık rekor bir tazminat davası açıldı.

Çin’in yeni  korona virüsü (COVID-19) salgını kapsamında sorumluluğu olduğu gerekçesiyle, daha önce ABD’li avukatlar tarafından da bir dava açılmıştı.

Ayrıca, Türkiye’de de bir avukatın, yeni  korona virüsünün yayılmasında ihmali olduğu nedeniyle Çin’e karşı dava açmıştı. Antalya’da yaşayan avukat Mehmet Ali Başaslan, salgını ortaya çıkaran Çin Halk Cumhuriyeti’ne neden olduğu yıkıcı zararlardan dolayı dava açtı. Başaslan, sadece şahsi kayıpları için değil hem Türkiye devletinin hem de Türkiye vatandaşlarının uğradığı maddi ve manevi zararların karşılanması için bu davayı açtığının altını çizdi. Avukat Başaslan, Çin’in uluslararası anlaşmalara göre kararı tanıması gerektiğini belirtti. Avukat, davayı kazandıkları taktirde emsal karar teşkil edeceğini de vurguladı.

Ancak Türkiye Cumhuriyeti devletinin böyle bir talebi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Amerikalı avukat Larry Klayman ve onun avukatlar grubu Freedom Watch “Çin Silahlı Kuvvetleri, Wuhan Institute of Virology (Vuhan Viroloji Enstitüsü) bu enstitünün direktörü Shi Zhengli ve Çin Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Chen Wei” aleyhine dava dosyalarını hazırladıkları haberi daha önce medyada yer almıştı.

Bu davalar kazanıldığı takdirde emsal olacak ve Çin ya yüklü tazminat ödeyecek veya yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır.