Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni korona virüsü (COVID-19) salgını nedeniyle halka hitabında Türklere yönelik ırkçı söylemleri tepki çekti. Yeni korona virüsü (COVID-19) ile mücadeleyi 11. yüzyılda Peçenek ve Kumanlara karşı yapılan küçük savaşlara benzeten Putin, “her şeyin üstesinden geliriz” dedi. Dikkat çeken konu ise Rusların bu Türk toplulukları ile girdiği savaşların kesin bir zaferle bitmediği.

Rusya, yeni korona virüsü (COVID-19) salgınına karşı mücadelede zorluklar yaşıyor ve salgınla ilgili verilen rakamlar da şeffaf değil. Devlet Başkanı Vladimir Putin, salgına karşı mücadeleyi yüksek tutabilmek için halka hitap ediyor. En son 8 Mart 2020 Çarşamba günü konuşan Putin, korona virüsüne karşı mücadeleyi 11. asırda işgalci olarak nitelendirdiği Türk toplulukları Peçenek ve Kumanlara karşı yapılan savaşlara benzetti.

Türk halkları olan Peçenek ve Kumanların 11. Ve 12. yüzyılda Rusya’yı işgal ettiğini iddia eden Putin, “Her şey geçer, bu da geçecek. Bizim ülkemiz ciddi sınavlardan pek çok kez geçti: Peçenekler ve Kumanlar da saldırdı. Rusya hepsiyle baş etti. Korona virüsü belasını da yeneriz. Birlikte her şeyin üstesinden geliriz.” ifadelerini kullandı.

Putin’in yeni korona virüsü (COVID-19) ile mücadeleye karşı bu örneği vermesi sosyal medyada alaycı ve ırkçılık karşıtı mesajlardan oluşan tepkilere neden oldu. Bazı tepkilerde ayrıca, Rus liderin 10 yıl önce de benzer bir konuşmada aynı örneği verdiği hatırlatıldı.

Putin’in konuşmasında örnek verdiği Peçenekler 10. yüzyılda, Kumanlar da 11. yüzyılda hüküm sürmüş ve Kıyiv Knezliği ile savaş halindeydi. Ayrıca, Karadeniz’in kuzeyinde Rus veya Slav halklarının hakimiyeti söz konusu değildi. Bugünkü Rusya’nın köklerinin uzandığı Moskova Knezliği ise ancak 13. yüzyılın sonunda bir şehir devleti olarak kurulmuştu.

Öte yandan Putin’in korona virüsü salgını ile mücadele için verdiği Peçenekler ve Kumanlar örnekleri de kesin bir zaferle sonuçlanmıyor. Ayrıca atıfta bulunulan savaşlar, meydan muharebeleri de değil, küçük muharebelerden oluşuyor.

Kısaca ifade etmek gerekirse Türkleri Ruslar değil yine Türkler yenmişti. Toktamış Han, velinimeti Emir Temür'e nankörlük yapmasaydı; Yıldırım Bayezid Emir Temür'ün önünden kaçan düşmanlarını himaye edip onun mektuplarına hakaret dolu cevaplar vermeseydi bugün Rusya da yoktu.

Son söz: Ayıdan post, Moskof'tan dost olmaz...

https://www.youtube.com/watch?v=ggW_o_CNzoE