Yenilenebilir enerji politikalarına uyum sağlanması, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve tarım sektörünün desteklenmesi amacıyla 2013'ten itibaren yerli tarım ürünlerinden üretilen etanolun benzinle harmanlanmasına ilişkin zorunluluk uygulanmaya başlandı.

Benzin türlerine yüzde 2 etanol harmanlanmasına ilişkin yükümlülük 2014'te yüzde 3 seviyesine çıkarıldı.

Yerli tarım ürünlerinden üretilen 95 bin metreküp etanol, 2018'de yükümlülüğü olan rafineri ve dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından benzinle harmanlanarak piyasaya arz edilirken, bu miktar yüzde 3,17 harmanlamaya denk geldi. Böylece, yıllık yaklaşık 250 milyon liralık akaryakıt ikamesi ürünün üretilmesi sağlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı dünyayı etkileyen Kovid-19 (Koronavirüs) salgınına karşı alınacak tedbirler kapsamında, artan dezenfektan ve kolonya ihtiyacının yerli üretimle karşılanması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan talepte bulundu.

EPDK talebin petrol piyasasına etkilerini değerlendirerek 13 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere rafineri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin benzin türlerine yüzde 3 etanol harmanlama zorunluluğunu 3 ay süreyle askıya aldı.

Bu kararla birlikte Kovid-19 (Koronavirüs) salgını sebebiyle talebin arttığı kolonya ve dezenfektan üretiminde kullanılabilecek yaklaşık 20 bin metreküplük ilave etanol kapasitesi oluşacak.

Etanolün benzin türlerinin üretiminde kullanılmaması benzinin kalitesini etkilemiyor. Uygulamanın benzin talebinin karşılanmasına ve akaryakıt fiyatlarına olumsuz etkisi olmayacağı gibi bu düzenleme, benzin türlerine etanol harmanlanmasına ilişkin bir yasak anlamı da taşımıyor.

Etanol otomobilseverlere tanıdık gelir. Daha çok modifiyeli ya da güç tasarrufu fazla olan araçlarda etanol kullanımı olduğu düşünülsede fabrika çıkışından itibaren tüm araçlarda etanol mevcuttur. Bir çeşit alkoldür. Etanol (etil alkol) bir tür biyo-yakıttır. Mısır ve şeker kamışından elde edilen etanol, özellikle yüksek oktana sahip olması sebebiyle otomobil sektöründe sıkça kullanılır. Standart yakıtlar 85 oktan civarındayken, premium olarak adlandırılan katkılı yakıtlar 95-97 oktan, etanol katkılı yakıtlar ise yaklaşık 105 oktan ve üzeri değerlere sahiptir.

Oktan Artması Daha Fazla Kilometre Demek Değildir

Etanol E10 ve E85 olarak belirtilen oranlarda benzinle karıştırılarak kullanılmaktadır. E10 sınıflandırması 100L yakıtta 90L benzin 10L etanol şeklinde E85 sınıflandırması ise 100L yakıtta 85L etanol 15L benzin şeklindedir. Bunun başlıca sebebi etanolün standart akaryakıta oranla %30 civarlarında daha az enerjiye sahip olmasıdır. Yani oktan açısından daha avantajlı olsanız da 100km’de 30km daha az yol kat edebilirsiniz. İşte bu dezavantajı etanolün otomobil sektöründeki en büyük engeli. Yenilenebilir ve çevreci ancak muadillerine göre verimsiz bir yakıt türü olan etanol henüz tam olarak yaygınlaşmış değil.