Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Kırgızistan’da inşa ettiği ve Türkiye Cumhuriyetinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele etmek için Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına teslim ettiği Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi yakında faaliyete geçecek. Hastaneye Kovid-19 hastaları kaldırılmaya başlayacak.

[caption id="attachment_3664" align="aligncenter" width="300"]  Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi[/caption]

Kırgızistan Sağlık Bakanı Sabircan Abdikarimov şu anda hastanenin mali ve yönetimsel konularda son çalışmalarına devam edildiğini dile getirdi. Abdikarimov, bu sorunların çözülmesinin ardından hastanenin açılacağını ifade ederek, “Hastane hazır. Hastaların kitlesel kabulü durumunda, bu hastaneyi kullanacağız. Bu günlerde bu sorunlar çözülecek.” dedi.

Koronavirüsün ilk olarak 18 Mart’ta tespit edildiği Kırgızistan’da 3 Nisan itibariyle vaka sayısı 14 artarak 130’a yükseldi. Ülkede 5 hasta koronavirüsten iyileşerek hastaneden taburcu edilirken 61 yaşındaki bir kişi 2 Nisan’da yaşamını yitirdi.

Kırgızistan’da 25 Mart’tan itibaren başkent Bişkek’te, Oş ve Celal Abad bölgelerinde, Nookat, Kara Suu ve Suzak ilçelerinde olağanüstü hal ilan edilmişti. Ayrıca, 25 Mart’tan beri kısmi sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı